Hastalıklar ve Tedaviler

Kalp Damar Hastalığı Nedenleri Ve Belirtileri

kalp-hastaliklari
Kalp kaslardan yapılan güçlü bir pompa görevi yapan ve her gün ortalama 1500 litre kanı vücuda pompalayan bir organdır. Kalp kasınında işlevini iyi yapabilmesi için, yeteri kadar kan almaya ihtiyacı vardır.

Kalp damar hastalığı nedir?

Kalp kaslardan yapılan güçlü bir pompa görevi yapan ve her gün ortalama 1500 litre kanı vücuda pompalayan bir organdır. Kalp kasınında işlevini iyi yapabilmesi için, yeteri kadar kan almaya ihtiyacı vardır.

Kalp damar hastalıkları bütün dünya genelinde olduğu gibi Tükiye'ninde önemli bir sorunudur. Kalpte damar sistemi de bulunmaktadır. Bu damar sistemlerinin iç yüzeyleri zamanla yüksek kolesterol, yüksek kan basıncı veya sigara, yanlış beslenmenin de etki gösterdiği nedenlerden dolayı damarlarda farklı derecelerde daralmalar oluşur. Daralmanın ölçüsü yüzde 70'in üzerine çıkmasıyla damarlar iyice daralır ya da tıkanır ve tıkanmadan dolayı kalp yeteri kadar beslenemediği için, oksijensiz ve besinsiz kalır.

Kalp gereken kanı kalp damarlarından (koroner damarlar) alır. Kalp damar hastalığı (koroner arter hastalığı) kalp damarlarının daralması veya tıkanması sonucu oluşur. Bu nedenle kalp yeteri kadar çalışamaz ve anjina adı verilen göğüs ağrısı meydana gelir. Kalp damarlarından biri ya da diğerleri tıkanır isekalp krizi gelişir ve kalp krizi kalp kaslarının yıpranmasına sebep olur.

Kalp damarları kanın rahat bir şekilde akabileceği tüplere benzeyen, damarların duvarları düz kasdan oluşmuş elastik yapılardır. Kalp damarları yavaş yavaş yağlanır ve yaş ilerledikçe yağlar damarların duvarlarında birikip, damarlara zarar verir. Damarlar kendilerini sağlıklı kılabilmek için bir takım maddeler salgılamaya çalışmak zorunda kalır. Bu nedenle damarlar dahada kalınlaşır ve kanın içinde bulunan protein, kalsiyum gibi maddeler, bazı hücreler gelip o bölgeye yapışırlar. Bu maddeler ve yağ birikintileri plak oluşmasına neden olur ve plaklar büyüyerek damarları daraltır. Bu olayın adına ateroskleroz denilir.

Kalp damar hastalığının belirtileri

Kalp damar hastalığında en fazla rastlanan belirti,göğüs ağrısı olarak görülmektedir. Göğüs ağrısı basınç hissi, acıma, batma, yanma ve rahatsızlık hissi gibi değişik şekillerde görülebilir veya anlatılmaktadır. Hazımsızlık ya da mide yanması ile karıştırılıp, ağrı genelde göğüs bölgesinde hissedilir. Lakin sol omuz, kollar, boyun, sırt ve çeneye doğru yayılabilir. Bazende nefes darlığı, kalp atış hızının artması, terleme, düzensiz kalp atışları, yorgunluk veya baş dönmesi, mide bulantısı ya da kusma hissi gibi bir takım belirtiler görülür.

Kalp damar hastalığı nedenleri

Kalp damar hastalığı nedenleri

Kalp damar hastalığı nedenleri

Kalp damar hastalıklarında genelde hiç değişmeyen önemli nedenler vardır. Bu nedenler yaşın ilerlemesi, cinsiyet, aileden geçiş yani genetik olma ihtimali, ailede yakın akrabalarda 50-55 yaş öncesi bu hastalığın bulunmasıdır. Diğer nedenler ise kan yağları düzeyinin yükselmesi, (yüksek kolesterol) kan basıncının yükselmesi (hipertansiyon) sigara içmek, fazla yağlı beslenmek, hamur işlerini fazla tüketmek, kilolu olmak – obezite, hareketsiz yaşamak, spor yapmamak, fazla alkol tüketmek, aşırı stresgibi bazı yanlış yaşam biçiminin de kalp damar hastalıklarına neden olduğu bilinmektedir.

Sigara kullanımı kalp damar hastalıklarının iki kat artmasına neden olur iken, pasif içici olmanında en az içenler kadar zarar verdiği bir gerçektir. Şeker hastalığı da kalp damar hastalığı riski oluşturduğu bilinmektedir. Bütün bunları göz önünde bulundurup, daha bilinçli beslenmek düzenli egzersiz veya spor yapmak, kötü alışkanlıklar edinmemek, sağlıklı yaşam için oldukça önemlidir.

Kalp damar hastalığı tedavisiKalp damar hastalığında beslenme

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Konular

Üste Git