Ağrılar Ve Tedavileri

Kalpte Ağrı Neyin Belirtisidir?

Kalp ağrısı neden olur
Kalp bir günde ortalama 100 defa atar. Düzenli gelen atımların arasındaki sürenin değişmesi ve normalden bir atım erken gelmesi ya da hiç gelmemesi kalbin teklediğini düşündürür.

Kalp ağrısına neden olan hastalıklar

Kalp ve göğüs bölgesinde hissedilen ağrılar, genelde öncelikle kalp krizini düşündürdüğü gibi değişik nedenlere bağlı olarak ta kalp ve göğüs ağrıları yaşanabilir. Yapılan bazı araştırmalar sonucu kalpte ve göğüste hissedilen ağrıların % 20-25'inde başka sebeplerden olduğu bildirilmiştir. Örneğin, kaburga yaralanmaları, göğüs bölgesine bağlı sinir sıkışmaları, akciğer hastalıkları, yemek borusu problemleri ve kas sorunları, strese bağlı kalp ağrıları, şiddetli romatizma, yüksek kolesterol, şeker hastalığı, sindirim sistemi bozuklukları, ve yorgunluk gibi bazı rahatsızlıklar kalp bölgesinde hissedilen ağrıların diğer nedenleridir.

Kalp ağrılarının meydana gelmesine sebep olan asıl etken kalbe giden kanın miktarının azalmasıdır. Kan miktarı azaldığı için kalp beslenemez ve oksijensiz kalır. Bu gibi problemlerin bazıları hayati önem taşır iken, bazı ağrılar ise basit tedaviler ile geçebilir. Fakat tekrar eden kalp ağrılarında mutlaka bir kardiyoloji uzmanı tarafından inceleme gereklidir.

Kalp hastalıklarına bağlı kalp ağrıları

Kalp ağrısı tedavisiKalp krizi : Kalp kasına kanı ulaştıran damarların ya da bir damarın pıhtı ya da plak oluşumu nedeni ile tıkanmasından kaynaklanır. Kalp krizi, göğüs kısmında baskı hissi ve ya ağrı şeklinde kendini gösterebilirken, ağrılar vücudun üst kısmının tamamında ya da mide bölgesinde hissedilebilir. Diğer belirtiler ise, nefes darlığı, derin nefes alma ihtiyacı, aniden kaygılanma, mide bulantısı, baş dönmesi, soğuk, soğuk terleme ve panik atak benzeri sıkıntılar gibi bazı belirtiler görülebilir.

Kalp kası iltihabı : Genellikle kalp krizi ile karıştırılan bir kalp sorunudur. Kalp kası iltihabının belirtileri, soğuk, soğuk terleme, nefes darlığı, göğüs ağrısı ve aşırı yorgunluk gibi bazı belirtiler ile kalp krizi şikayetleri ile karıştırılır. Lakin, kalp kası iltihabında damar tıkanması yaşanmaz.

Kalp zarı iltihabı :Kalbin etrafını saran zarın iltihaplanması (perikardit) olması sonucu kalp ağrısı meydana gelebilir. Kalp zarının iltihaplanması nedeni ile oluşan ağrılar, çoğunlukla uzun süreli ve keskin ağrılar olurken, bu ağrılar omuz kısmında ve boyun üst kısmında daha fazla hissedilir.

Hipertrofik kardiyomiyopati : Kalp yetmezliği, kalp kasının kalınlaşması ve kalbin pompalama gücünün yeterli olmaması nedeni ile kalp ağrısı yaşanabilir ve baş dönmesi, nefes darlığı da kalp ağrısına eşlik edebilir.

Mitral kapak prolapsusu : Kalpte sol kulakçık ile sol karıncık arasında yerini alan kapakçığın bozulmasından dolayı da kalp ağrısı gelişebilir.

Akciğer hastalıklarına bağlı kalp ağrıları

Göğüs zarı iltihabı : Zatülcenp ve plörezi olarak'ta adlandırılan akciğer zarı iltihabı ya da sıvı toplanması şeklinde tarif edilir. Nefes alma esnasında ya da öksürme esnasında bıçak saplanırcasına ağrıya sebep olabilir. Bu hastalığa sebep olan başlıca faktörler, enfeksiyonlar, pulmoner emboli ve plevra boşluğunda gaz ve hava toplanmasıdır.

Zatürre : Akciğer iltihaplanması olarak ta bilinen zatürre, göğüs içinde ağrı ve sızlama ile kendini gösterir iken, ateş, ürperti, öksürük ve balgamlı öksürük gibi belirtilerde görülebilir.

Diğer akciğer hastalıkları : Astım ve pulmoner hipertansiyon gibi diğer akciğer hastalıkları da göğüs kısmında şiddetli, donuk, devamlı veya ara sıra giren ağrılar olarak hissedilebilir.

Diğer hastalıklardan meydana gelen kalp ağrıları

Kalp ağrısına, kalp hastalıkları ve akciğer hastalıkları dışında başka hastalıklarda neden olmaktadır. Örneğin, yemek borusu kasılmaları, yemek borusunun aşırı derecede hassas olması, yemek borusunda oluşan çatlaklar, asit reflü hastalığı, kaburga incinmesi, safra kesesi rahatsızlıkları, peptik ülserler, göğüs bölgesi kaslarının aşırı kullanımı ve yırtılması gibi bazı nedenler de kalp ve göğüs ağrısına neden olur. Tekrarlayan ve geçmeyen kalp ağrılarında mutlaka doktora baş vurulması gerekmektedir.

Kalp ağrısı tedavisi nasıl yapılır?

Kalp ağrılarında öncelikle bir kardiyoloji uzmanına baş vurmak gereklidir. Doktor muayeneden sonra bazı tetkikler isteyebilir. Elektronik tanı yöntemi tetkikleri, bazı kan tahlilleri gibi farklı tanı yöntemleri gerekebilir. Kalp ağrısının nedeni farklı hastalıklardan olabileceği için, farklı testler ve incelemeler sonucu konulan teşhise göre tedavi yöntemi uygulanır.

Eğer, ağrının nedeni hayatı tehdit eden bir kalp hastalığı ise acil ameliyat gerekebilir.Açık kalp ameliyatları genelde kalp kapağı rahatsızlıklarında, kalp odacıkları sorunlarında ve doğuştan gelen kalp anomaliliklerinin tedavisinde tercih edilir.

Bunların dışında, ilaç tedavisi, beslenme şekli değişikliği, sigara kullanımı var ise bırakılması ve yürüyüş, egzersiz ve yaşam tarzı değişikliği gibi tedavi seçenekleri önerilir. Diğer hastalıklardan kaynaklanan kalp ve göğüs ağrılarında tanısı konulan rahatsızlığın tedavisi uygulanır. Kalp ağrılarında tedavi şekli nedene bağlı olarak değişiklik gösterir. Neden, ne olursa olsun kalp ağrılarında yaşam tarzı değişikliği ve hastanın kendini koruması oldukça önemlidir.

Kalp hastalıkları ile ilgili benzer sağlık konuları

  1. Kalp spazmı neden olur
  2. Kalp çarpıntısı neden olur
  3. Kalpte tekleme belirtileri
  4. Kalp krizi nedenleri ve belirtileri

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Konular

Üste Git