Böbrek Hastalıkları Ve Tedavileri

Hamilelikte Böbrek Taşı Nedenleri Ve Tedavisi

hamilelikte-bobrek-tasi-nedenleri-ve-tedavisi

Hamilelik döneminde böbrek taşı olur mu?

Hamilelikteki böbrek taşı hastalığı yüzde 80 veya 90'ında 2'inci ya da 3'üncü, trimesterde ortaya çıkar. Hamilelikte görülen böbrek taşı önlem alınmadığı taktirde erken doğuma veya düşük yapmaya bile sebep olabilir. Son yıllarda kadınlarda erkeklere göre böbrek taşı görülme sıklığı arttığı bilinmektedir. 1960'lı yıllara göre kadın ve erkeklerde taş hastalığı oranı 5/1 iken, son senelerde eşit oranlarda görülmektedir.

Hamile olmak isteyen hanımların öncelikle taş kontrolü yaptırmaları önemlidir. Hamilelikteki taş ağrısı düşük yapmaya sebep olabilir. Hamileliğin her hangi bir ayında böbrek taşı hastalığının görülme sıklığı 200 veya 2000 hamilede 1 olduğu tahmin edilmektedir.

Taş hastalığı fazla görülen bölgelere ve genlere göre bu oran değişmektedir. Hamileliğin her hangi bir ayında taş olma ihtimali olmasına rağmen daha çok ilk üç ayında taş olma riski olduğu saptanmıştır. Bu durum % 40-30 erken doğuma sebep olur. Hamilelikte en sık görülen taş cinsi kalsiyum fosfat taşı olarak ortaya çıkar. Sonrasında da kalsiyum oksalat taşı görülür.

Hamilelikte böbreklerin değişimi

Hamilelikte böbreklerdeki fonksiyonel ve anatomik değişiklikler meydana gelir. Ortalama % 90 oranında hamileliğin 6'ıncı, 11'inci haftasında başlar ve sağ böbrekte daha sık olur. Sol böbrekte de genişleme (gastasyonel hidronefroza) rastlanır. Her iki böbrekte de görülen genişleme bebek doğduktan 4-6 hafta sonra normale döner. Bu genişlemenin sebebi uterusun bebek ile birlikte büyümesi ve üreter diye adlandırılan idrar kanalına baskı yapmasıdır. Hamilelik döneminde vücuttaki hormonsal değişimler ve kalp hemodin amiğindeki artmaya bağlı olarak böbrek kan akımında ortalama yüzde 25'lik artma yaşanır.

Bu artış taş olmasını arttıran maddelerin idrarda daha çok bulunmasına sebep olur. Fakat ilginç bir şekilde taş olmasına neden olan moleküllerin kalsiyum, fosfat, oksalat vb maddelerin idrarda daha çok görülmesine oranla, hamilelerde taş olma sıklığının yada riskinin artmaması ve taş oluşma sıklığının hamile olmayan kadınlar ile yaklaşık aynı oranlarda olmasıdır. Bunun sebebi hamilelik döneminde gelişen hormonsal ve metabolik değişimler ve artan idrar yapma sıklığı taş olma riskini düşürür.

Hamilelikte böbrek taşı tanısı

Hamilelikte böbreklerin değişimi

Hamilelikte böbreklerin değişimi

Yapılan mikroskopik araştırmada yüzde 90'ında idrarda gözle görülebilen ya da mikroskopik olarak görülen kanama görülebilir. Aynı zamanda % 85 veya daha fazlasında yan ağrısı olarak ortaya çıkar. Bu hastaların % 25 veya fazlasında yan ağrısı hamilelikten kaynaklandığı sanılır ve taş tanısı atlanır. Taşı görüntülemek için en çok kullanılan işlem olan bilgisayarlı tomografi, hamilelerde radyasyon salgıladığı için yapılması önerilmez.

Bu işlem yerine görüntülemesi daha az olan ultrasonografi daha az radyasyon salgıladığı için bu teknik tercih edilir. Görüntülemede en yeni yöntem manyetik rezonans ürografi olarak yapılır. Ağır taş hastalığı olduğu sanılan fakat ultrasonografi ile taşı görülmeyen hamilelerde son yıllarda kullanılmaktadır. Manyetik rezonans ürografi işlemi ile idrar kanalı taşlarını bulma oranı oldukça yüksektir.

Hamilelikte böbrek taşı tedavisi

Hamilelikte taş hastalığı olan hamilelerin yüzde 70'inde daha kolay tedavi yöntemleri ile taşı düşürmeyi sağlamak mümkün olabilir. Fakat % 20-30 oranındaki hastalarda ilaç ya da girişimsel tedavi uygulanabilir. Daha çok uygulanan tedavi taş yüzünden çekilen ağrıyı ve böbrekteki tıkanmayı önlemek veya gidermek için üretere stent takılmasıdır. Eğer bu işlem yapılamıyor ise böbreğe vücut dışından tüp yerleştirilir. Hamilelerde az uygulanan diğer işlem ise endoskopik olarak taşı çıkarma işlemidir.

Hamilelik döneminde taş olmasının en çok korkulan durumu erken doğuma sebep olabilmesidir. Taş nedeniyle başlayan ağrı ve kasılmalar uterusta doğum kasılmalarının erken başlamasına sebep olabilir. Hamilelik çağındaki kadınların normal kilosunun üzerinde olması, şeker hastalığı varlığı, yüksek kolestrol varlığı, metabolik bozukluk ve ailesinde taş hastalığı olanlar hamile kalmadan önce "chcek up" yani çekap yaptırmaları yararlı olur.

Böbrek taşı hastalığı hamilelikten önce bulunur ise tedavi edilmesi daha kolay olur. Hamilelikte ortaya çıkması hem anne hemde bebek için riskli bir duruma sebebiyet verebilir. Bu nedenle hamilelikten önce taş tedavisi daha uygundur. Hamilelik sırasında taş sorunu var veya olmaması için bu dönemde bol su içmek, düzenli yürümek, tuzu az kullanmak, ağır yağlı yemeyi azaltmak, çayı , kahveyi, kolayı ve benzeri asitli ve gazlı içecekleri içmemek, düzenli beslenmek, ayakları ve karnı idrar yollarını sıcak tutmak önemlidir.

Böbrek Taşı ile ilgili diğer yazılarımız

  1. Böbrek taşı nedir?
  2. Böbrek taşı tedavisi
  3. Böbrek taşı düşürme belirtileri

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Konular

Üste Git