Hamilelik Dönemi

Hamilelikte Trigliserit Yüksekliği Nedenleri

Kandaki yağ değerleri kolesterol ve trigliserit olarak ikiye ayrılır. Trigliseritler kısmen vücutta sentezlenir ve bir nevi yiyeceklerden de alınır. Görevleri insan metabolizmasında enerjiyi sağlamak ve enerjiyi depolamaktır. Misal karbonhidratlar, yağlar ve

Hamilelikte tirigliserit yüksekliği belirtileri

Kandaki yağ değerleri kolesterol ve trigliserit olarak ikiye ayrılır. Trigliseritler kısmen vücutta sentezlenir ve bir nevi yiyeceklerden de alınır. Görevleri insan metabolizmasında enerjiyi sağlamak ve enerjiyi depolamaktır. Misal karbonhidratlar, yağlar ve

proteinlerbesinler ile fazla alındığında vücudun ihtiyacından fazlası trigliserite dönüştürülür ve yağ olarak depolanır.


Trigliseritler vücutta karaciğer ve yağ dokusunda sentezlenir.Hamilelikte de trigliserit oranında yükselme görülebilir. Hamilelik ilerledikçe üçüncü aylardan sonra da yükselmeye devam edebilir. Genelde bu yükselme doğumdan sonra düzelme gösterir. Kolesterol yüksekliği hamilelik kontrollerinde kan tahlilleri yapıldığında meydana çıkar. Hamilelikte de bazı nedenlere bağlı kolesterol ve trigliserit yüksekliği kalıtımsal olarak beslenme bozukluğuna bağlı ve hamilelik sırasında hormonların dengesinin bozulmasına bağlı, ani kilo almaya, strese, hareketliliğin kısıtlanmasına, uyku bozukluğuna ve bazı hastalıkların varlığına bağlı olarak hamilelik döneminde kolesterol yüksekliği görülebilir.

Hamilelikte trigliserit yüksekliği teşhisi

Hamilelikte, yüksek kolesterol seviyesini ölçmek için kan tahlilleri yapılır. Tahlil öncesinde aç karnına olmak gereklidir. Alınan kan örneği ile ldl kötü kolesterol ve hdl iyi kolesterol ve trigliserit oranını değerlendirilir.Kandaki kolesterol her bir litre kan başına düşen ve (milimol) adı verilen birim ile mmol litre ölçülür. Kardiyovasküler hastalık riski ve kolesterol seviyesi değerlendirilirken, yaşam tarzı değişikliği ve tedavi verilebilir.

Hamilelikte trigliserit yüksekliği tedavisi

Hamilelikte yüksek kolesterol

Hamilelikte yüksek kolesterol

Hamile kadının trigliserit değerlendirmesinde hastalıkların yanı sıra yaş, kaçıncı hamilelik ve genetik nedenlerde hesaba katılır. Hamilelik döneminde ilaç tedavisi uygulanmaz. Bu nedenle beslenme şeklinde değişiklik ve uygun diyet ve yapılabilecek egzersizler önerilir. Zaten hamilelik sırasında yükselen kolesterol seviyesi doğumdan sonra genelde düşer veya düşmez ise hamilelikten sonra doktor tarafından ilaç tedavisi veya diyet uygulanabilir.

Hamilelik sırasında da kolesterol dengesini korumak için, düzenli yürüyüş ve egzersizler yapılması, düzenli beslenilmesi öğün atlamadan hafif yağlı yemekler yenmesi, sebze, meyve, baklagiller ve tahıl içerikli beslenilmesi, süt ürünlerinin yarım yağlı olanlarının tercih edilmesi, et çeşitlerinden tavuk, balık ve kırmızı etin az yağlı olarak tüketilmesi, eğer kolesterol problemi var ise bunlara dikkat edilmesi hamileliğin ve bebeğin sağlığı için oldukça önemlidir.

Hamilelikte ritim bozukluğu belirtileriHamilelikte doğumsal kalp hastalığı

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Konular

Üste Git