Cilt -Deri Hastalıkları Ve Tedavileri

Gül Hastalığı Belirtileri (Pityriasis Rosea Nedir?)

Gül hastalığı neden olur
Gül hastalığı -yüzde kızarıklık- pityriasis rosea veyahalk arasında gülleme olarak ta bilinen, özellikle orta yaş kadınları daha sık etkileyen, yüz bölgesine yerleşen kronik enflamatuar, bahar aylarında daha çok görülen bir deri hastalığıdır.

Gül hastalığı nedenleri ve tedavisi

Gül hastalığı –yüzde kızarıklık- pityriasis rosea veyahalk arasında gülleme olarak ta bilinen, özellikle orta yaş kadınları daha sık etkileyen, yüz bölgesine yerleşen kronik enflamatuar, bahar aylarında daha çok görülen bir deri hastalığıdır. Gül hastalığı bulaşıcı değildir.

Hastalık ilk başladığında yüz bölgesinde gelip geçici eritem kızarık atakları şeklinde ortaya çıkar ve daha sonra yüze yerleşmiş bir kızarıklık şeklinde damarların çok belli olduğu bir görünüm ile karakterizedir. Gül hastalığı her yaşta görülebildiği gibi, daha çok 30 ve 50 yaşlarında daha sık görülür. Gül hastalığı gençlerde ve daha yaşlılarda da görülebilen bir hastalıktır. Gül hastalığı kadınlarda daha sık görülebildiği gibi, erkeklerde de görülür ve erkelerde daha ağır seyreder.

Gül hastalığı neden olur?

Gül hastalığı neden olurGül hastalığının nedeni tam olarak bilinmemekle birlikte genetik özelliğinin olduğu tahmin edilmektedir. Gül hastalığının sebebi bakteri, mantar enfeksiyonu veya alerjik bir reaksiyon değildir. Gül hastalığını şiddetlendiren bazı faktörler vardır. Bu etkenlerden en önemlisi sıcağa maruz kalmaktır.

Örneğin, sıcak çay, kahve ve benzeri sıcak içecekler damarların genişlemesine neden olur ve hastalık şiddetlenebilir. Bu nedenle hastalar sıcak içecekleri ılık tüketmelidirler. Bunun dışında gül hastalığı olan kişiler güneşe maruz kalmaktan, acılı baharatlardan kaçınmalıdırlar. Gül hastalığının hamilelik dönemi ile ilgili bir ilişkisi yoktur. Gül hastalığını stres daha çok tetikler.

Gül hastalığı (gülleme) belirtileri

Gül hastalığının halk arasında bilinen adı güllemedir. Gül hastalığı belirtileri, özellikle yüzde, yanaklarda, alında, çenede, burunda görüldüğü gibi, bazende boyunda, sırtta, göğüs bölgesinde, kollarda ve karın bölgesinde de görülen bir hastalıktır. Bunların yanı sıra gözlerde tutuluma neden olup kızarıklık, akıntı, kaşıntı, kulaklarda kızarıklık gibi şikayetler eşlik edebilir.

Gül hastalığı, farklı şiddet dönemlerine göre farklı klinik bulgular ile seyreder. İlk başlangıcı gelip geçici kızarıklıklar şeklinde ve daha sonra, yerleşmiş kızarıklıklar haline döner. Gül hastalığının ilerleyen evreleri popül, püstül gibi deriden kabarık lezyonlar ile seyreder. Daha ileri evrelerde yüzde ödem denilen şişlik, rinofima denilen burunda büyüme halk arasında patlıcan burun diye adlandırılan görünüm ve yağ bezlerinin çoğalmasına bağlı yüzde birtakım şekil bozuklukları ve ele gelen kitleler ile kendini gösterir.

Gül hastalığı teşhisi

Gül hastalığı tanısı hastanın baş vuracağı dermatoloji (cildiye) uzmanı muayenesinde konulur. Gül hastalığında deride görülen bulgular farklı kişilerde, farklı görünümlerde ortaya çıktığı için tanının konması çok kolay olmaz. Deride meydana gelen döküntünün sayısı ve boyutları kişiden kişiye değişir.

Gövdede oluşan döküntü genellikle mantar enfeksiyonu ile karışabilir. Bazı ilaçların neden olduğu alerjik reaksiyonlar da gül hastalığı ile ayırt edilemeyebilir. Gül hastalığı tanısının kesinleşmesi için kan testleri, biyopsi gibi tetkikler istenir. Gül hastalığını diğer deri hastalıklarından ayırt etmek önemlidir.

Gül hastalığı (gülleme) tedavisi

Gül hastalığı tedavisinde kaşıntının geçmesi için antibiyotik içerikli, A vitamini içerikli ağız yolu ile alınan ilaçlar, deriye sürülen bazı ilaçlar ve nemlendirici losyonlar verilir. Sık sık ılık su banyosu kaşınmaya iyi gelir. Döküntüyü arttıracak fiziksel aktivitelerden kaçınmak gereklidir.

Bazı hastalarda kortizonlu ilaç tedavisi kaşıntıyı baskılamak için verilebilir. Hastalara bu hastalığın önemli bir hastalık olmadığının doktor tarafından anlatılması gereklidir. Gül hastalığının oldukça sık rastlanan bir cilt hastalığı olduğunu bilmek önemlidir.

Gül hastalığı bir çok hastada hafif geçebileceği gibi, tedaviye gerek duyulmayabilir. Bazı hastalarda bu döküntü 6-8 hafta içerisinde geriler iken, bazende daha uzun sürebilir. Bazı vakalarda hastalık geriledikten sonra tekrarlayıp birkaç ay sürebilir. Gül hastalığı güneş ışığına duyarlı olduğu için, güneşe çıkarken güneş kremleri kullanılmalıdır. Gül hastalığı dokuda kötü görünen bir duruma neden olmuş ise cerrahi olarak tıraşlama işlemi uygulanır.

Gül hastalığı ve korunma

Gül hastalığı ve korunma

Gül hastalığı ciltte iz bırakır mı?

Gül hastalığının tedavisinde uyulması gereken tedavi reçetesini hasta düzenli takip eder ise iz bırakmadan iyileşir. Fakat hasta ciltte oluşan kabarmaları, yaraları elleri ile tahriş eder veya kaşır ise iz kalma riski daha yüksektir.

Özellikle burunda meydana gelen büyümeyi cerrahi olarak tıraşlama işlemleri de hafif iz bırakabilir. Gül hastalığı tedaviye cevap verir. Fakat yüzde oluşan kızarıklık bazı vakalarda tam olarak geçmeyebilir. Bu kalan kızarıklık hastayı rahatsız eder ise lazer tedavisi ile bu kızarıklığı gidermek mümkün olabilir.

Gül hastalığı ve korunma

Gül hastalığı özelikle sıcak ve güneş ile arttığı için, gül hastalığı olan kişilerin sıcaktan ve güneşten korunmaları gereklidir. Sıcak çorba, çay, kahve benzeri gıdaların tüketilmesi sırasında çıkan buhara dikkat etmelidirler. Bunların yanı sıra alınabilecek diğer önlemler, ılık su ile banyo yapmak, hamam, sauna gibi sıcak ortamlardan kaçınmak, baharatlı yiyeceklerden uzak durmak, güneşe çıkarken güneş kremleri ve koruyucu şapkalar ile güneşten korunmak, stres gül hastalığını şiddetlendirdiği için stresten uzak durmak gül hastalığının şiddetini azaltmak için alınacak önlemlerdir.

Cilt hastalıkları ile ilgili benzer sağlık yazıları

 1. Seboreik dermatit nedir
 2. Sam yeli hastalığı nedir
 3. Vitiligo hastalığı nedir
 4. Cilt bakımı nasıl yapılır

1 Yorum

 1. doğan

  4 Aralık 2016 at 15:29

  Bilinçlendirici paylaşım için teşekkür ederim.
  Saygılar

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Konular

Üste Git