Fizik Tedavi Ve Rehabilitasyon

Akupunktur Ve Kuru İğne Tedavileri

Fizik tedavi ve akupunktur tedavisi

Fizik tedavi ve akupunktur tedavisi

Akupunktur (iğneli uyarım), çin tıbbında vücudun bazı noktalarına çok ince uçlu özel iğneler batırılarak yapılan tedavi şeklidir. Akupunktur tedavisi, vücutta bulunan ağrı kesicileri harekete geçirir Akupunktur uygulamasında batırılan iğneler vücutta bulunan endorfin hormonunu harekete geçirerek ağrı tedavisinde fayda sağlar. Akupunktur tedavisi ile vücutta bulunan kas gevşeticileri harekete geçirerek, hasta ağızdan kas gevşetici almadan kas spazmından kurtulabilir. Akupunktur tedavisi ile vücutta bulunan ödem çözücü maddeleri harekete geçirmek mümkün olabilir. Kulaktaki böbrek üstü bezini akupunktur iğne ile uyararak kortizon hormonu salgılanır ve kortizonun ödem giderici etkisi vardır.

Akupunktur tedavisi

Akupunktur tedavisi

Akupunktur tedavisi, bağışıklık sistemini güçlendirici etkisi ve bilimsel olarak vücut direncini arttırdığı tespit edilmiştir. Akupunktur tedavisinin, psikolojik sorunlarda da etkisi bulunmakta ve dopamin ve beta endorfin salgısını arttırarak sakinleştirici ve rahatlatıcı etkiye sahiptir. Akupunktur tedavisi süresince beyin aktivitesi değişir ve delta ve teta azalırken beta dalgaları artar. Bu sayede kişilerin uyuması ve stresten arınması sağlanır.

Akupunktur tedavisi, haftada iki üç defa olmak üzere toplam 15-20 seans, 20-40 dakika arası sürer. Akupunktur tedavisini başlamadan önce hastanın röntgen, emar ve benzeri tetkiklerinin akupunktur tedavisini uygulayacak fizik tedavi uzmanı tarafından incelenmesi ve hastanın muayene edilmesi gereklidir. Akupunktur tedavisi, baş ağrısı, bel ağrıları, boyun ağrıları ve romatizma ağrılarında ağrıları gidermek için uygulanır. Akupunktur tedavisi, uykusuzluk, epilepsi gibi rahatsızlıklarda da uygulanır.

Fizik tedavi ve kuru iğne tedavisi

Fizik tedavi ve kuru iğne tedavisi

Fizik tedavi ve kuru iğne tedavisi

Kuru iğne tedavisi, güvenli, yan etkisi olmayan, tedavi edici ve tecrübeli fizik tedavi ve rehabilitasyon uzmanı doktorlar tarafından uygulandığında zararsız bir yöntemdir. Kuru iğne tedavisi, 12-15 yaşından sonra 80 yaşına kadar herkese uygulanabilen tedavi yöntemidir. Hastada bulunan her hangi bir hastalık varlığında bile uygulanabilir. Hastada iğne fobisi olsa bile bu tedaviye engel değildir. Çünkü, hasta ağrı, acı hissetmez. İğne akupunkturda olduğu gibi, uzun süre kalmadığı gibi, bazen bir kaç saniye, bazen bir kaç dakika sürer. Kuru iğne tedavisinde kanama gibi bir problem olmaz. Bu tedavi hamilelerde ilk aylarda genellikle uygulanmaz ve daha sonraki aylarda uygulanabilir. Kanser hastalarında, eşlik eden kas ve tendon ağrılarında uygulanır ise hastaların ağrılarında ciddi derecede azalma olur.

Kuru iğne tedavisi

Kuru iğne tedavisi

Kuru iğne tedavisi, kas romatizmasında (miyofasyal ağrı sendromunda), boyun ve bel fıtıklarında, omuz ağrılarında ve omuz periartritte (adeziv kapsülit – donuk omuz), omuz impingement sendromunda, bazı tendinitlerde, bölgesel ağrılı durumlarda, kısalmış kas sendromlarında, diz ağrıları ve bacak ağrılarında ve kireçlenmelerde oldukça sık kullanılan bir yöntemdir. Kuru iğne tedavisi en sık kas romatizmasında uygulanır.

Kuru iğne tedavisinin yan etkisi yoktur. İğne herhangi bir ilaç içermediği için, kuru iğne tedavisi olarak adlandırılır. Kuru iğne tedavisinin süresi seansı ağrının bulunduğu bölgeye ve ağrının yaygınlığına, hastanın yaşına, eşlik eden başka hastalıkları olup olmadığına göre değişiklik gösterir. Genellikle haftada bir gün 3-5 seans olarak planlanır. Bazı durumlarda 8-10 seans uygulanabilir. Tedavinin başarısı % 90-95 civarıdır. Kuru iğne tedavisi akupunktur tedavisinden farklıdır. Akupunktur tedavisinde iğneler cilde uygulanır ve sinir uçları uyarılır. İğneler o noktada belli bir süre kalır. Kuru iğne tedavisinde ise, hem emar hem de muayene ile ağrının yerini tam olarak tespit ederek kasın içine ile girilir ve girdikten sonra iğnenin ucu tamamen çıkarılmadan o bölgede 1-2 kere manevra yapılır. Böylece kasın içi tam olarak uyarılmış olur ve kas gevşer. İşlem yapıldıktan sonra iğne çıkarılır.
Fizik tedavide uygulanan yöntemler

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Konular

Üste Git