El Ve Bilek Hastalıkları

El Bileği Neden Kırılır? El Bileği Kırığı Tedavisi

bilek-kiriklari-tedavisi
El bileği kırığı oldukça sık görülen bir kırık tipidir ve çocukluk döneminde, erişkinlik döneminde, özellikle de yaşlılık döneminde el bileği kırılması daha fazla meydana gelir. Çocukluk döneminde bilek kırığının en önemli nedenleri çocukların yaramazlıklarıdır.

Kırılan el bileği ne kadar sürede iyileşir?

El bileği kırığı oldukça sık görülen bir kırık tipidir ve çocukluk döneminde, erişkinlik döneminde, özellikle de yaşlılık döneminde el bileği kırılması daha fazla meydana gelir. Çocukluk döneminde bilek kırığının en önemli nedenleri çocukların yaramazlıklarıdır.

Yaşlılık döneminde el bileğinin kırılma nedeni ise denge kaybı sonucu kişinin takılıp düşmesi gibi kazalardır. Ayrıca yaşlılık döneminde bileklerin kırılgan olmasının en önemli nedeni osteoporoz (kemik erimesi) problemidir. Normalde 20-30 yaşlarında kişi düştüğünde kırılmayan el bileği 50'li yaşlardan sonra aynı şekilde düşme ile kolaylıkla kırılabilir.

El bileğinin kırıldığı nasıl anlaşılır?

El bileği kırılan hasta doktora diğer eli ile kırılan el bileğini tutarak gider. El bileğinin röntgen filmi çekilir ve bu filme bakıldığında bir açılanma görülür ve kırığın tipine göre el aşağı ya da yukarı doğru dönmüştür. Diğer eli ile kırık bileği destekleyen hasta, bu şekilde kırığın verdiği acıyı hafifletmiş olur.

El bileği kırıldığı zaman şekil bozukluğunun yanı sıra çok şiddetli bir ağrı olur. Çünkü bu durumda kırık uçları birbirine sürtünme yapmaktadır. Aynı zamanda el bileğinin üzerini örten yumuşak doku yani cildin üzerinde şişme ve morarma olur.

El bileği kırığı teşhisi

El bileğinin kırıldığı nasıl anlaşılır

El bileğinin kırıldığı nasıl anlaşılır

El bileği kırıkları gözden kaçan kırıklar değildir. El bileğinde şekil bozukluğu, şişlik ve şiddetli ağrı nedeni ile kişi er ya da geç doktora gitmek zorunda kalır. Hasta ortopedi uzmanına baş vurduktan sonra doktor röntgen filmi ister ve röntgen filminde kırık ve kırığın yeri belli olur ve tedavisi buna göre yapılır.

El bileğinin önünde bilek kemikleri olarak adlandırılan ufak kemikler vardır. Bu kemik kırıklarını anlamak zordur. Bu kemiklerden en önemlisi skafoid adı verilen çok küçük bir kemiktir ve bu kemiğin kırılması oldukça sık görülür.

Bu kemik kırıldıktan sonra çok zor iyileşir ve bu kemiğin kırığını tespit etmek ortopedi uzmanları için bile zordur. Bu kırılmalar için farklı pozisyonlarda röntgen filmi çekilir. Bu tip bir kırık teşhis edilmez ise hastada kronik sakatlığa neden olur ve el bileğinin ve parmakların hareketleri kısıtlanır. Bu nedenle el bileği kırıklarının teşhisi ve tedavisi önemlidir.

El bileği kırıkları tedavisi

El bileği kırığı özellikle çocuklarda genellikle alçı tedavisi ile tedavi edilir. El bileği kırığı açık kırık değil ise genellikle kapalı yöntemler ile tedavi edilmektedir.

Kırığın birbirinden ayrılan iki ucu bir araya getirilir ve sabitlenerek alçı ile sarılır. Bu alçı genelde elin iç kısmından dirseğin üst kısmına kadar uzanan, el bileği ve dirseği kitleyen bir alçı tipindedir.

Yaşlılarda ise el bileği kırıkları daha farklı özellikler gösterir. Yaşlılarda meydana gelen bilek kırıklarının bazıları da kapalı (ameliyatsız) yöntemler ile tedavi edilebilir. Kırık çok parçalı bir kırık değil ve kırık uçları çekilerek yerine oturtulabiliyor ise yine dirsek altı yapılan alçı ile sarılır ve 4-6 hafta arasında alçıda kalır.

Bilek kırıkları parçalı kırık ve eklem içerisine uzanan bir kırık ise cerrahi tedavi yöntemi uygulanır. Ameliyat ile tedavide, kırığın tipine ve yerine göre plak ya da küçük vidalar kullanarak kırık tespit edilir. Eksternal fiksatör adı verilen kemiğe gergi sistemi uygulayan sistemler kullanılabilir. Bu tedavilerde iyileşme süresi daha uzundur.

Çocuklarda ya da yaşlılarda el bileği kırıklarında çok dikkat edilmesi gereken bir durum da, bileğin hemen altından geçip ele giren damar ve sinirlerdir. Eğer kırık uçları çok ileri derecede yer değiştirmiş ise bu damar ve sinirlerde yaralanma olur ve kırığın yanı sıra gelişen sakatlıklar meydana gelebilir.

El bileği kırıklarının iyileşme süresi nedir?

El bileği kırığı tedavisi

El bileği kırığı tedavisi

El bileği kırıklarında çocukluk döneminde farklı, ileri yaş dönemlerinde farklı tedavi yaklaşımı uygulanır. Çocuklarda meydana gelen kırıklar genellikle kapalı olarak yerine yerleştirilerek ameliyatsız tedavi edilir ve dirseğe kadar alçıya alınır. Alçı 6 hafta kadar çocuğun bileğinde kalır. 6 hafta sonra çocuğun bileğindeki alçı çıkarılır ve koruyucu atel verilir.

İleri yaş hastalarda görülen el bileği kırıkları tedavisi farklı yaklaşımlar gerektirir. 50 yaş üzeri hastalarda bilek kırığının temelinde genellikle kemik erimesi vardır. Zayıflayan kemik kolayca kırılır ve o oranda da zor iyileşir.

Bu nedenle ileri yaş hastalarda bilek kırıkları alçı ile tedavi edilse de genellikle ameliyat gerekebilir. Çocuklarda 6 hafta kadar bir sürede kaynayan el bileği kırığı ileri yaş hastalarda 3 aya kadar süren bir zamanda kaynar ve iyileşir. İleri yaş hastalarda el bileği kırığı kaynadıktan sonra bile el bileğinin normal hale gelmesi 4-6 ay sürebilir.

El Bileği Kırığı Ameliyat Videosu

Kırıklar ile ilgili benzer sağlık konuları

 1. Kırık, çıkık ve burkulmalar neden olur
 2. Kalça kırıkları neden olur
 3. Topuk kırıkları neden olur
 4. Ayak bileği kırıkları nedenleri ve tedavisi

15 Yorum

 1. safiye

  5 Nisan 2016 at 05:06

  Her kırık tipinde bilikteki kemikler yerine yerleştirilir

 2. sofia

  25 Mayıs 2016 at 01:30

  safiye hanım çok yaratıcısnız

 3. Oğuz Ateş

  14 Ağustos 2016 at 21:31

  Bilegim küçükken kırıldı ve arasına et gittiği için iyilesmiyormus mersinde özellikle kirik çıkık ile ilgilenen bir yer varmis bilgisi olan biri bana yardımcı olabilir mi

 4. Gökhan

  28 Ağustos 2016 at 00:55

  Sağ bileğim kırıldı alçıyı yamuk aldılar ve öyle olması gerektiğini söylediler sebebi nedir

  • Sağlık Ocağım

   29 Ağustos 2016 at 13:50

   Kırığın bulunduğu kısmın anatomisi alçıya aldıkları şekilde ise anatomiyi bozmamak için o şekilde alçıya almış olabilirler.

   Doktorlarınız yanlışlıkla öyle yapmamışlardır mutlaka.

   Doktorunuzun önerilerini dikkat etmeniz önemlidir.

   Geçmiş olması ve sağlık dileğiyle.

 5. Nusret

  11 Ekim 2016 at 22:23

  Bilek agrisi ile gittim ve kucuk bir kirik oldugu soylendi kucuk ve onemsiz miÈ™ ama yarim alciya aldilar dokunuyorum kirik denilen yere, bir aci var ama kirik acisi degil sanki ince kucuk bir aci sadece bilegim agriyor bazen ama genede kirik oldugunu düşünmüyorum sorum su bilekte acisini hissetmeyecegimiz kadar kucuk bir kiriga alci uygulanir mi

  • Sağlık Ocağım

   11 Ekim 2016 at 23:21

   Çatlak olarak tabir edilen kırıklar bazen ilk başlardan çok fazla acımayabilir fakat herhangi bir zorlanmada bile acısını dayanamayacağınız kadar ağrıya ve şişliğe, morarmaya yol açabilir. Bu nedenle iki-üç haftalık bir alçı süresi doğru bir yöntemdir.

   Röntgen çekilmiş ise kırık görülmüştür zaten, alçıya alınmadığı taktirde yanlış kaynar ve ileriki dönemlerde ödem oluşmasına ve ağrılara sebep olabilir.

   Geçmiş olması dileğiyle.

 6. Fatih

  13 Kasım 2016 at 17:35

  7 aylık bebeğimin el bileğinde şişlik farkettim, hastaneye gittiğimde doktor röntgende el bileğinde, parçalı kırık olduğunu söyledi ve dirseğe kadar alçıya aldı 2 hafta içinde iyileşeceğini söyledi, ileriki yaşlarda bebeğime sıkıntı çıkarmaması için neler yapmalıyım, sabit tutması için askılık almalımıyım birde çok endişe etmelimiyim riski büyük bir vakamıdır.

  • Sağlık Ocağım

   20 Kasım 2016 at 12:04

   Bebek emekleme döneminde olduğu için düşmüş olabilir ve sizinde fark etmediğiniz kırık oluşmuş olabilir.

   Doktor gerekse idi kolu askıya alırdı herhalde. Dikkat etmeniz ve beslenmesine özen göstermeniz önelidir.

   Fakat hatırladığınız, çocuğun geçirdiği ciddi bir travma oluşmamış ise bu durumun altında yatan bir nedenin (ör, cam kemik hastalığı gibi) ya da kemiklerinde bir sorun olup olmadığının endokrinoloji bölümünde araştırılması gerekebilir.

   Çocuk doktorunuz ile bu durumu daha detaylı görüşmenizde fayda var.

   Sağlıklı yaşam sizinle olsun.

 7. Abdullah demirci

  16 Kasım 2016 at 21:50

  Sol el bilegin oynak olmayan yerden kirildi dirsek üstü alçi var alçi ne zaman çikar yaşım 16

  • Sağlık Ocağım

   17 Kasım 2016 at 01:21

   Kırıklarda alçı tedavisi kırığın yerine, derecesine, şiddetine bağlı olarak değişmekle birlikte kaynama süresi genellikle 4-6 hafta arasında değişebilir.

   Doktorunuzun önerilerini dikkat etmeye özen göstermelisiniz.

   Geçmiş olsun.

 8. Nergiz

  27 Kasım 2016 at 11:39

  3 hafta önce okulda düştü ve sol bilek kırılması oluştu. oğlumun kolunu alçıya aldılar.Çekilen röntgenlerde gidişatın iyi olduğunu söylediler.. 15-20 gün sonra size uygun gün gelin alçıyı çıkaracağız dediler (yaşı 8) .3 aydır tenis oynuyordu buna devam edebilir mi? Egzersiz yapılmalı mi yoksa daha mı az kullanmalı o kolu?

  • Sağlık Ocağım

   29 Kasım 2016 at 16:17

   Bilek kırıklarında kırığın yerine ve şiddetine göre kaynama süresi değişiklik gösterebilir.

   Alçı çıktıktan sonra hemen tenis oynaması doğru olmaz, bunu doktorunuza da sormanız gerekir, çünkü kırığın durumunu doktorunuz daha iyi bilmektedir.

   Bilek kırıklarında fizik tedavi her zaman gerekmez, ancak yapılacak egzersizleri doktorunuza sormayı unutmamanız önemlidir.

   Kırık kaynamadan herhangi bir egzersiz yapmamalısınız ve doktorunuzun önerilerini dikkat etmelisiniz.

   Kırığın doğru kaynaması önemlidir.

   Belki 3-6 ay kadar şiddetli sporlara ara verilmesi gerekebilir, bu bilgiyi doktorunuzdan almanız daha doğru olur.

   Geçmiş olsun ve sağlıklı yaşam sizinle olsun.

 9. huseyin

  27 Kasım 2016 at 17:32

  Bilegim kirilmis ve kaymis yerinesabitleyip duzelttiler fakat tekrar kayma olabilir dediler dirsek ustu alcidayim yas 12 kaymaa olmamasi icin ne yapmaliyim

  • Sağlık Ocağım

   30 Kasım 2016 at 12:09

   Doktorunuzun önerdiği şekilde davranmanız yeterli olacaktır. Parmaklar açıkta kalmış ise bileği etkilemeden yavaş yavaş parmakları ara ara oynatmak parmakların hareketini korumak ve kan dolaşımın sağlanması için faydalıdır.

   Bilek alçıdan çıkana kadar kol ve bileğin zorlanmaması önemlidir.

   Doktorunuz neler yapacağınız hakkında size bilgi vermiş olmalı ve sizin bunları dikkat etmeniz önemlidir.

   Ayrıca dengeli ve sağlıklı beslenmek de önemlidir.

   Kırılan bilek en az 6 ay-1 yıl dikkat edilmelidir.

   Geçmiş olsun ve sağlıklı yaşam dileğiyle.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Konular

Üste Git