Çocuk Gelişimi

Çocuklarda Tuvalet Eğitimi Nasıl Verilir?

Çocuklar bireysel farklılık göstermekle birlikte 18'inci aydan itibaren tuvalet eğitimi almaya hazır duruma gelirler. Her çocukta farklılık göstermekle birlikte çocuk 36'ıncı aya geldiğinde tuvalet eğitimini tamamlamış olur.

Çocukların tuvaletini öğrenmesi nasıl sağlanır?

Çocuklar bireysel farklılık göstermekle birlikte 18’inci aydan itibaren tuvalet eğitimi almaya hazır duruma gelirler. Her çocukta farklılık göstermekle birlikte çocuk 36’ıncı aya geldiğinde tuvalet eğitimini tamamlamış olur.

Fakat bazı çocuklar 4 yaşına kadar tuvalet eğitimine ancak hazır olurlar. Bazı çocuklarda tuvalet eğitimi tam olarak bitmiş olsa da gece veya gündüz altını ıslatma devam edebilir. Çocuk 4 yaşını bitirmiş olmasına rağmen tuvalet eğitimi halen bitmemiş ise bu çocukta bir sorun olabileceğine işaret eder. Bu gibi bir durumda bir uzmana danışılması gereklidir.

Oyun çağındaki çocuklar oyun oynamaya odaklandıkları zaman tuvalete gitmeyi unuturlar. Bu çocuklar bazen de çişlerini çok fazla tuttukları için altlarını ıslatabilir. Bu durum oyun çağındaki çocuklar için normal bir durumdur. Bu gibi durumlarda çocukları arada bir uyarmak faydalı olur.

Çocukların tuvalet eğitimine hazır olduğunu gösteren belirtiler

Çocuk tuvalet eğitimine başlamadan önce çocuğun bu duruma hazır olup olmadığına dair belirtileri dikkate almak gerekir. Tuvalet eğitimine hazır olmayan çocukta başarısızlık oranı artar. Anne, babanın veya bakıcının çocuğa olan ilgileri yeterli ise çocuğun gösterdiği belirtileri takip etmesi daha kolaydır. Çocuğun tuvalet eğitimine hazır olduğunu gösteren fiziksel, zihinsel ve ruhsal belirtiler vardır.

Çocuklarda tuvalet eğitimine işaret eden fiziksel belirtiler : Bu belirtiler arasında çocuğun uykudan kuru kalkması, gün içerisinde 2 saatten fazla altını yapmama, ıslak bez sayısının azalması, düzenli tuvalet yapma, oturma, çömelme, yürüme gibi hareketleri daha rahat yapabilmesi, pantolonunu kendisinin toplaması, ıslak ve kuru arasındaki farkı hissedebilmesi gibi fiziksel belirtiler çocuğun tuvalet eğitimine hazır olduğunu gösteren belirtilerdir.

Çocuklarda tuvalet eğitimine işaret eden zihinsel ve ruhsal belirtiler : Bu belirtiler aile bireylerinin yaptıklarını taklit etme hevesi, anne ve babasını memnun etme isteği, kakasını ya da çişini yaptıktan sonra hemen bezin değişmesine yönelik davranışlar, tuvalete görüldüğünde 5-10 dakika oturabilmesi, kendisinden büyük çocukları tuvaletini nasıl yaptıklarını merak etmesi gibi davranışlar sergilemesi çocuğun tuvalet eğitimine ruhsal olarak hazır olduğunu gösteren işaretlerdir.

Bu belirtiler çocukta başladığında anne ve babanın da bu eğitimi vermeye hazır olması gereklidir. Anne ve babanın bu durumu anlayabilmesi, çocuğun verilen eğitimi algılayabilmesi, aile içi stresin olmaması ve çocuğun bakımı ile ilgilenen diğer kişiler ile konuyu konuşup bir uzlaşmaya varılması gereklidir.

Çocuklarda tuvalet eğitimi nasıl olmalı?

Çocuklarda tuvalet eğitimi nasıl olmalı

Çocuklarda tuvalet eğitimi nasıl olmalı

Çocuğun tuvalet eğitiminin kararı verildikten sonra çocuk ile konu ile ilgili konuşmalar yapılır. Bu konuşmalarda, büyükler tuvaletini nereye yapıyor, kuru kalkmak çok iyi bir şey şeklinde konuşmalar yapılır.

Çocuğun bezini değiştirirken bezi bağlatmak istemediğinde lazımlığı ya da tuvaleti kullanmayı teşvik edilebilir. Masallardaki kahramanların tuvaletlerini nereye yaptıklarından bahsedilebilir.

Çocuk tuvaletini yapmaya istekli olduğunda lazımlık almaya çocuk ile beraber gidilir ve çocuk çok fazla zorlanmadan nasıl tuvalet yapıldığı anlatılır. Lazımlık çocuğun odasında durabilir. Çocuk tuvaletini yapacağı zaman lazımlığı tuvalete taşımak doğru olur. Lazımlık ya da tuvaleti kullanan çocukları fark etmesi sağlanabilir.

Başlangıçta çocuğun lazımlık ta günde 3-5 kez 10’ar dakika oturması sağlanır. Çocuk yemeğini yedikten 20-30 dakika sonra gastro kolik etkisi olacağı için çocuğun tuvaletini yapması sağlanabilir.

Çocuğa tekrar tekrar aynı teklif yapılmalı ve başarı gösterdiğinde çocuk ödüllendirilmelidir. Çocuk tuvalete oturmaya ilk başladığı zamanlarda tuvaletini yapmasa bile çocuğa övmek faydalı olur. Çocuk kakasını beze yapsa bile bu kakaları çocuk ile birlikte bunların yeri burası diyerek tuvalete dökülmelidir.

Çocuk tuvalete ya da lazımlığa tuvaletini yaptığında çocuk ödüllendirilir. Çocuğa alkışlama, başarı çıkartmaları, küçük armağanlar, çocuğun annesi yanında değil ise çocuğun anne ile telefon konuşması yapması gibi ödüller verilebilir.

Çocuk tuvaleti ya da lazımlığı kullanamadığında veya kazalar yaptığında çocuk utandırılmamalı, cezalandırılmamalıdır. Çocuğun tuvalet eğitimi 6-8 ay sürebilir. Çocuğun tuvalet eğitimi için en uygun aylar yaz aylarıdır. Aileler bu süreçte gergin olmamalı, kendi çocuğunu başka çocuklar ile kıyaslamamalı, konuya yoğunlaşmalı ve esnek olmalıdırlar.

Çocuğun tuvalet eğitimi sırasında bazı zorluklar çıkabilir. Çocuk bu eğitimi hiç alışmak istemeyebilir. Çocuk tuvalete oturmayı kabul etmesine rağmen kakasını, çişini yapmayabilir. Bazı çocuklar ve bazen birkaç kez tuvaletini yapsa bile sonra bu durumu istemeyebilir. Tuvalet eğitimi sırasında çocuk günlerce kakasını yapmaz ve kabızlık yaşayabilir.

Tuvalet eğitimi sırasında çocuk ile inatlaşmamalı, ısrar etmemeli, çocuğun kıskanmasına yol açmadan başka çocukların bu durumu nasıl öğrendiğini fark etmesini sağlamalı, çocuğa kızılmamalı, gerekir ise ara vermeli, çocuğa sevmeyi bırakmamalı, çocukta kabızlık oluşmuş ise çocuğun beslenmesine dikkat etmeli gibi durumlara dikkat etmek gerekir.

Tuvalet eğitiminde çocuğun kız ya da erkek olması eğitimi değiştirir mi?

Çocukların tuvalete alışması

Çocukların tuvalete alışması

Tuvalet eğitimi sırasında çocuğun kız veya erkek olması eğitimin nasıl yapılacağını değiştirmez. Kız çocuklarında da erkek çocuklarında da çocuğun bu eğitime hazır olması önemlidir. En azından 2 saatte bir çocuğa tuvalete götürmek, mümkün olduğunca bu eğitim sırasında bezini çıkartmak gerekir.

Kız ve erkek çocuklarda tuvalet eğitiminde değil, eğitim sırasında temizliği sırasında farklılık olur.Özellikle kız çocuklarında silinme işlemini önden arkaya doğru daha bu yaşlarda öğretmek enfeksiyonlardan korunmak için önemlidir. Bunun dışında, çocukların tuvalet eğitiminde cinsiyet farkı olmaz. Tuvalet eğitimi sırasında çocuğun bu eğitime kaslarının hazır olması önemlidir.

Çocuklar tuvaletini yaptıktan sonra temizlik eğitimi nedir?

Tuvalet sonrası temizlik, hem hijyen kurallarının öğrenilmesi hemde tuvalet eğitiminin bir parçasıdır. Tuvalet eğitimi sonrası temizlik kurallarını öğrenmek çocuğun sosyalleşmesi için de önemlidir. Çocuğun tuvalet sonrası hem kendi hemde tuvaletin temizliğini öğrenmesi sayesinde çocuk sadece tuvalet eğitimini değil aynı zamanda sosyal gelişiminin de yeterli olmasını sağlanır.

Bu nedenle tuvalet eğitimi başladığında aynı zamanda çocuğun poposunu nasıl temizleyeceğini kendisinin denemesini sağlamak gerekir. Çocuğun ellerini nasıl yıkayacağını, tuvalet sonrası nasıl yıkanacağını, tuvalet kağıdını nasıl kullanacağını öğrenmesini sağlamak önemlidir. Tuvalet eğitiminin daha sonrası dönemlerinde de bu eğitimi tekrarlamak gerekir.

Çocuğun tuvalet eğitimi ne kadar sürer?

Çocuğun tuvalet eğitimi doğru zamanda başlar ve çocuk tuvalet eğitimine hazır ise, çoğun kas gelişimi yeteri kadar gelişmiş ise, çocuğun bezi belli aralıklarda kuru kalıyor ise, kendi ufak tefek işlerini kendisi yapmayı becerebiliyor ise, ara sıra kendiliğinden tuvalete gidiyor ise, ıslak kalmaktan çok fazla rahatsız oluyor ise, anne veya çocuk ile ilgilenen kişi çocuğun tuvalet eğitimine hazır olduğunu düşünüyor ise çocuğun çişini ve kakasını öğrenmesi 1 hafta 10 gün kadar bir sürede tamamlanabileceği gibi, çocuğun algılamasına bağlı ya da ailenin tutumuna bağlı daha uzun süre de devam edebilir.

İkiz çocukların tuvalet eğitiminde nelere dikkat edilmeli?

Tuvalet eğitimini reddeden çocuk kesinlikle başka çocuklar ile kıyaslanmamalıdır. Özellikle ikiz çocuklarda kıyaslama yapmak güven eksikliğine yol açabilir. İkiz çocuklarda tuvalet eğitimine hazır olacakları dönem farlılık gösterebilir.

İkiz çocuklarda tuvalet eğitimi öncelikle kendini hazır hisseden çocuktan başlanmalıdır. Hazır olan çocuğun tuvalet eğitimi verilirken diğer çocuk daha kolay öğrenebilir. Tuvalet eğitiminde çocuğun her başarısı ödüllendirilmeli, övgü ile bu durumdan bahsedilmeli, çocuğa sarılarak, severek ve hediyeler vererek başarısı karşılıksız bırakılmamalıdır.

Çocukların tuvalet eğitiminde gecelerin etkisi nedir?

Geceleri, gündüzlere oranla idrar kontrolü daha geç kazanılır. Çocukta gündüzleri idrar kontrolü başlamış ise çocuk yatmadan 1 saat önce sıvı gıdalar kesilmeli, çocuk yatmadan önce mutlaka tuvalete götürülmelidir. Gündüzleri idrar kontrolünü sağlamış bir çocuğun geceleri bez çekilmesi doğru değildir ve başarıyı geciktirebilir.

Uykusu ağır olan çocukların geceleri idrar kontrolünü sağlaması daha zordur. Bu gibi durumlarda anne veya babanın geceleri işemeyi ne zaman bıraktığı sorgulanmalı, ailede geceleri idrar kaçırma probleminin varlığı da değerlendirilmelidir.

Çocuk gelişimi ile ilgili benzer sağlık konuları

  1. Çocuk yetiştirme ve eğitimi nasıl olmalı
  2. Çocuklarda kardeş kıskançlığı
  3. Çocuklarda kabızlık neden olur
  4. Çocuklar neden altını ıslatır

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Konular

Üste Git