Fizik Tedavi Ve Rehabilitasyon

Bitkisel Masaj Yağlarının Faydaları (Aromaterapi)

masaj
Aromaterapi masajında hangi bitkisel yağlar kullanılır?

Aromaterapi masajında hangi bitkisel yağlar kullanılır?

Bitkisel yağlar, aromatik- uçucu yağlar ve temel taşıyıcı yağlar olmak üzere iki başlık altında incelenir.

Temel taşıyıcı yağlar

Temel taşıyıcı yağlar uçucu yağları taşırlar ve bitkisel yağlar, taşıyıcı yağlar veya karışım yağlar olarak adlandırılırlar. Temel taşıyıcı yağlar saf olarak ta kullanılabilmektedir.

Avokado yağı : Protein, vitamin ve yağ asitleri açısından zengin olup, yaşlı, kuru ve hassas ciltlere çok iyi gelir. Derinin kurumasını önler ve yıpranmış ciltlere faydalıdır.

Buğday yağı : A,B,C ve E vitaminleri içerir. Deriyi sıkılaştırır ve kırışıkların düzelmesinde fayda sağlar.

Kabak çekirdeği yağı : Cildi düzgünleştirir, yumuşatır ve cildin yaşlanmasını geciktirir.

Ay çiçeği yağı : Temel yağ olmasının yanı sıra uçucu yağ asidi içerir. E vitamini içerir ve isilik, enfeksiyon riskini azaltır.

Ceviz yağı : Cildi besler, serinletir, sakinleştirir ve enfeksiyonlara karşı koruyucu etkisi bulunmaktadır.

Çuha çiçeği yağı : İçinde bulundurduğu uçucu yağ asitleri sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirir ve egzama gibi cilt hastalıklarının tedavisinde destek sağlar.

Buğday yağı

Buğday yağı

Fındık yağı : Deriye çok kolay emilir, derinin beslenmesini sağlar, beden yorgunluğuna ve zihin yorgunluğuna iyi gelir. Besleyici etkisi sayesinde saç dökülmesine ve kuru ciltlere faydalıdır.

Hindistan cevizi yağı : Güneş losyonlarında zararlı güneş ışınlarına karşı koruyucu olarak eklenir. Cildi serinletir, nemlendirir, besler ve deri enfeksiyonlarına karşı fayda sağlar.

Jojoba yağı : Meksika kökenli bir ağacın meyve çekirdeklerinden elde edilir ve akışkan bir özelliği vardır. Vitamin, mineral yönünden zengin olup akne ve kepek şikayetlerinde kullanılır.

Soya yağı : Soya yağının derinden emilimi kolaydır ve A, E vitaminleri yönünden zengin, cilt bakımında tercih edilir.

Susam yağı : Hafif, berrak ve altın sarısı yağ olup, A ve E vitaminleri, proteinler bakımından zengin, cildi besleyici, güneş ışınlarından koruyucu özeliğe sahiptir.

Kayısı yağı : A vitamini içerir ve kuru ve yaşlı deride yüz bakımında faydalıdır.

Tatlı badem yağı : Acı ve tatlı badem çekirdeğinin karışımından veya sadce tatlı badem yağından elde edilir. Deri tarafından emilimi kolay ve akıcı, sade bir kokuya sahiptir. D vitamini bakımından zengin olup, saç bakımında, kuru ciltlerde, kırılgan tırnaklarda, çatlak ciltlerde ve ciltte oluşan pürüzlerde fayda sağlar.

Zeytin yağı : Olgunlaşmış zeytinlerin ilk preslenmesinden elde edilir. Güçlü zeytin kokulu ve berrak renktedir. E vitamini bakımından zengin olup, kaliteli sızma zeytin yağı klasik bir kozmetik katkısıdır. Cildi derinlemesine işler ve cildi normalleştirilir. Cildin yenilenmesinde fayda sağlar ve aromatik yağlar ile karıştırıldığında etkili bir kokuya sahip olur.

Nane yağı

Nane yağı


Aromatik- uçucu yağlar

Aromaterapide kullanılan aromatik yağlar doğal ve bitkisel kaynaklı yağlardır. Bitkisel aromatik yağlar bitkilerin özünden yapılır ve her zaman yağ içermezler. Bitkisel yağlar yanıcı olup suda çözünmez ve alkol, katı ve sıvı yağlar içinde daha rahat çözünürler. Bu öz yağlar, günlük yaşamda kullanılan diğer yağların aksine cilt tarafından daha kolay emilirler. Bu yağların etkisi kuvvetli olduğu için dikkatli kullanılması gereklidir. Aromatik yağlar tek başına kullanılmaz ve temel taşıyıcı yağlar içerisinde inceltilmeli ve karıştırılmalıdır.

Ada çayı yağı : Latince adı salvia officinalis'tir. Yaprakları yumuşak, gri yeşil renkte bir bitkidir. Ada çayı yağı yeşil ve koyu kıvamlıdır. Adaçayı yağı, masaj şeklinde ve banyoda uygulanır ve uygulamadan önce inceltilmelidir. Hamilelerde kullanılmaz. Gargara olarak boğaz ağrılarına ve ağız yaralarına iyi gelir. Solunum yolları ve cilt için iyi bir antiseptiktir. Ciltte ısı ve gevşeme sağlayan etkisi vardır. Adet ağrılarında, streste ve yorgunlukta rahatlatıcı etkiye sahiptir. Karıştırılabilen yağlar, bergamot yağı, limon yağı, lavanta ve biberiye yağı gibi yağlar ile karıştırılması mümkündür.

Bergamot yağı : Latince ismi citrus aurantum bergamia'dır. Bergamot yağı olgunlaşmış ekşi turunç kabuğundan elde edilmektedir. Masaj olarak, banyoda ve buğu şeklinde kullanılır. Kullanılmadan önce inceltilmelidir. Sindirim sistemi hastalıklarından, kalın bağırsak iltihabı gibi karın ağrılarında, bağırsaklardaki gaz şikayetlerinde, hazımsızlıkta, mide ağrılarının tedavisinde kullanılır. İdrar yolları hastalıklarında, sistit rahatsızlığında, idrar yolları iltihabında ve ağrılı idrar durumlarında kullanılır. Baş ağrılarında ve bademcik iltihabında kullanılır. Üst solunum yolu enfeksiyonlarında kullanılır. Psikolojik rahatsızlıklardan anksiyete ve insomnia adını verdiğimiz uykusuzlukta etkilidir.

Bergamot yağının deriyi tahriş etme özelliği olduğundan uygulandıktan sonra cilt güneş ışığına maruz kalmamalıdır. Karıştırılabildiği yağlar, Selvi, yasemin, lavanta ve neroli (turunç çiçeği özü) ile karışımı uygundur.

Kabak çekirdeği yağı

Kabak çekirdeği yağı

Biberiye yağı : Latincesi rosmarinus officinalis'dir. Türkiye'de Akdeniz bölgesinde yetişir. Biberiye yağının tahriş edici özelliği vardır ve yaprakları baharat olarak kullanılır. Antiseptik ve uyarıcı etkisi vardır. Kanı durdurucu ve dinçlik verici bir etkiye sahiptir. Baş ağrılarında ve akciğer hastalıklarında kullanılır. Dolaşım bozukluklarında ve idrar zorlanmalarında kullanılır. Masaj olarak, banyoda ve buğu şeklinde uygulanır. Hamilelikte ve epilepsi hastalığında kullanılması doğru değildir.

Çam yağı : Latincesi pinus palustris'dir. Çam ağacı kışın yaprak dökmeyen iğnemsi yapraklı ağaçlardandır. Çam aromatik yağı çok sert, koyu yapıda, kâfur kokusundadır. Masaj olarak, banyoda, buğu şeklinde ve lapa tarzında uygulanır. Kullanılmadan önce inceltilmelidir. Antiseptiktir. Bütün viral enfeksiyonlarda kullanılır. Öksürükte ve soğuk algınlıklarında kullanılır. Kaslardaki ağrılarda ve romatizmal hastalıklarda etkilidir. Yağlar ile karışımı, Lavanta ve biberiye ile karışımı uygundur.

Gül yağı

Gül yağı

Gül yağı : Latincesi rosa damascenea'dır. Isparta ve Burdur civarında yetişen bir kültür bitkisidir. Çiçekleri pembe olup çok güzel kokuludur. Aromatik yağın tatlı bir çiçek kokusu vardır. Kullanılmadan önce inceltilmelidir. Vücuda enerji verir ve streste, depresyonda, baş ağrılarında, uykusuzlukta kullanılır. Gül aromatik yağı masaj olarak, banyoda ve buğu şeklinde uygulanır. Yağlar ile karışımı, bergamot, sardunya, yasemin ile karışımı uygundur. Ayrıca bütün diğer aromatik bileşiklerle karışım yapılabilir.

Kafur yağı : Latincesi cinnamonium camp-hora'dır. Kâfur genç kâfur ağacının kökünden ve gövdesinden elde edilir. Kâfur aroma yağı keskin bir sıcaklık verir ve serinletici ve tonik etkisi vardır. Kas ağrılarında, burkulmalarda ve boyun ağrılarında kullanılır. Stresin giderilmesinde etkisi vardır. Astım hastalığında ve balgamın söktürülmesinde faydalıdır. Masaj yapmak için seyreltilmelidir. Birkaç damla pamuğa damlatılarak vücuda sürülerek böceklere karşı koruma sağlayabilir. Hamilelikte kullanımı doğru değildir. Uygun karışımları ada çayı, selvi, frankincense, santal esansıdır.

Kekik yağı : Latincesi thymus vulgaris'dir. Güney Avrupa'da yetişir. Kırmızı kekik ve tatlı kekik olarak iki cinsi vardır. Kırmızı kekik kuvvetli bir antiseptiktir. Fakat toksik etkiye sahip olduğu için hiç kullanılmamalıdır. Tatlı kekik bitkisi ise sinirsel baş ağrılarında faydalıdır. İdrar yolları iltihabında ve üşütmelerde kullanılır. Öksürük ve balgam sökülmesinde ve ruhsal sıkıntılarda kullanılır. Adale ağrılarında, romatizma hastalıklarında ve böcek sokmalarında fayda sağlar. Kullanılmadan önce inceltilmelidir. Kekik aromatik yağı, masaj olarak banyoda ve buğu şeklinde uygulanır. Yağlar ile uygun karışımları, limon, bergamot, melisa, biberiye, lavanta ve sardunyadır.

Lavanta yağı : Latince'de lavandula agustifolia'dır. Lavanta bitkisinin çiçeğinden elde edilir. Aromaterapide, kasları gevşetmek ve sinir uçlarını uyarmak için kullanılır. Hipertansiyonda kullanılır. Yorgunluk ve depresyon hallerinde kullanılır. Deri problemlerinde etkilidir. Masaj olarak, yaraların üzerine lapa şeklinde, kompres olarak ve buğu tarzında kullanılmaktadır. Yağlar ile uygun karışımları, portakal çiçeği, ada çayı, patchouli, çam ve biberiyedir.


Zencefil yağı

Zencefil yağı

Limon yağı : Latincesi citrius limon'dur. Subtropikal bölgelerde yetişir. Aromaterapi olarak başın temizlenmesinde kullanılır. Soğuk algınlığında ve zihinsel yorgunlukta kullanılır. Vücut ağrılarında ve dolaşım sisteminin hızlandırılmasında kullanılır. El ve ayaklardaki uyuşukluk, ayak yanması ve ellerin yanmasında kullanılır. Böcek ısırmalarında kullanılır. Aromatik limon yağı, masaj olarak, banyoda, buğu ve lapa şeklinde uygulanabilir. Limon esansı yağının deriyi tahriş edici etkisi vardır. Güneş yanıklarından hemen sonra kullanılmaz. Serin ve karanlık ortamda saklanmalıdır. Uygun yağlar ile karışımı lavanta ve nerolidir.

Melisa yağı : Latincesi melissa officinalis'dir. Akdeniz iklimine sahip ülkelerde park ve bahçelerde süs bitkisi olarak yetiştirilmektedir. Spazm çözücü olarak kullanılır. Ruhsal ve fiziksel sakinleştiricidir. Hazmı kolaylaştırıcı olarak ve bağırsak gazlarını giderici olarak kullanılır. Terlemeyi önlemek ve yara iyileştirici olarak kullanılır. Aşırı gerginliğin getirmiş olduğu sinir krizlerinde, depresif huzursuzluklarda, istem dışı kasılmalarda, hafıza zayıflığını gidermede kullanılır. Masaj tarzında banyoda, buğu ve lapa olarak kullanılır.


Mercan köşk yağı : Latincesi origanum majorana'dır. Mercanköşk yağı çalı şeklindeki bitkinin kurutulmuş çiçeklerinden elde edilir. Baharatımsı, biberimsi, kâfur ve kekiği andıran bir kokusu vardır. Kullanılmadan önce inceltilmelidir. Hamilelikte kullanılmaz. Vücudu gevşetici, sıcaklık verici ve sakinleştirici bir etkisi bulunmaktadır. Baş ağrısında ve uykusuzlukta kullanılır.Tansiyon yüksekliğinde kullanılır. Eklem ağrılarında ve burkulmalarda kullanılır. Bronşitte, öksürükte ve soğuk algınlıklarında kullanılır.

Nane yağı : Latincesi mentha piperita'dır. Sulak yerlerde yetişen bir kültür bitkisidir. Yaprakları koyu yeşildir. Nane aromatik yağı mentol bakımından zengindir. Portakalımsı keskin kokusu vardır. Vücutta gevşeme ve canlılık sağlar. Streste, uykusuzlukta, yorgunlukta, halsizlikte, kas spazmlarında ve bütün psikolojik rahatsızlıklarda etkilidir. Yağlar ile karışımı, benzoin, limon biberiye ve anason yağları ile karışımı uygundur.

Papatya yağı

Papatya yağı

Papatya yağı : Latincesi matricaria recutita'dır. Papatya çiçeğinden elde edilir. Kozmetik tedavisinde en çok kullanılan aromaterapik yağlardandır. Kullanılmadan önce inceltilmelidir. Cilde tazelik kazandırır. Ağrı giderici ve sakinleştirici etkisi vardır. Yumuşatıcı etkisinden dolayı ciltteki alerjide, kızarıklık ta ve hassas derilerde kullanılır. Yaraların iyileşmesini hızlandırır. Masajda, banyoda ve buğu şeklinde kullanımı uygundur. Yağlar ile karışımı, sardunya, lavanta, patchouli ve gül yağı gibi yağlar ile karışımı uygundur.

Portakal yağı : Latincesi citrus sinensis'dir. Meyvenin kabuk kısmındaki salgı ceplerinden portakal esansı yağı elde edilir. Portakal aromatik yağı %90 limon özelliğindedir. Vücuttaki halsizliği kaldırır aynı zamanda gevşeme sağlar. İyi bir cilt canlandırıcısı dır. Portakal yağı masaj olarak, banyoda, buğu ve lapa uygulaması olarak ve kompres şeklinde uygulanır. Portakal aromatik yağının deriyi tahriş edici özelliği vardır. Bu yüzden az miktarlarda kullanılmalıdır. Kullanımdan sonra güneşe çıkılmaması gereklidir.

Sandal ağacı yağı : Latincesi santalum albüm'dür. Hindistan ve Malakka'nın dağlık bölgelerinde yetişir. Aromatik yağ odundan elde edilir ve sandal esansı adını taşır. Kullanılmadan önce inceltilmelidir. Antiseptik, teskin edici, gevşetici ve kan pıhtılaştırıcı etkiye sahiptir. Aromaterapide, uykusuzlukta kullanılır. Gerilimde, streste, depresyonda ve ruhsal problemlerde faydalıdır. Öksürükte ve balgam söktürmede etkilidir. Aromatik yağı masaj olarak banyoda, buğu şeklinde ve kompres yapılarak uygulanır. Yağlar ile karışımı, karabiber, selvi, neroli, ve ylang ylang yağlarıdır.

Yasemin – jasmine yağı : Latincesi jasminum grandiflorum'dur. Güneydoğu Asya ve Akdeniz ikliminde yetişen hoş kokulu, beyaz çiçekli, tırmanıcı bir bitkidir. Kullanılmadan önce inceltilmelidir. Kaslarda gevşeme sağlayan, ruhsal sıkıntılı durumlarda gerilimi azaltan ve ruhsal coşkunluk veren bir maddedir. Aromatik yağ olarak streste, yorgunlukta, aşırı hassasiyette, dalgınlıkta kullanılır. Menopoza bağlı şikayetlerde etkilidir. Bütün ağrılarda ve karındaki kramplarda faydalıdır. Yağlar ile karışımı, portakal çiçeği yağıdır.

Ylang ylang yağı

Ylang ylang yağı

Ylang ylang yağı : Latincesi cananga odorata'dır. Tropikal bölgelerde yetişen bir ağaçtır. Filipin ve Madagascar'da yetişir. Aromatik yağ, tatlı ve çiçek kokusunda dır. Teskin edici, kasları rahatlatıcı, unutkanlığı giderici ve ruhsal sıkıntıları ortadan kaldırıcı etkiye sahiptir. Aromatik yağ masaj şeklinde banyoda ve buğu olarak uygulanır. Yağlar ile karışımı, Yasemin ve santali yağlarıdır.

Zencefil yağı : Latince ismi zingiber officinale'dır. Tropikal ve subtropikal bölgelerde yetişen yumrulu patates gibi bitkilerdendir. Zencefil esansı yağı, limonumsu, biberimsi tarzda ve baharat

kokusunda dır. Vücut ısısını yükseltici, kanamayı durdurucu ve antiseptik olarak fayda sağlar. Kan dolaşımını artırıcı ve gerginlikte fayda sağlar. Öksürükte ve karın ağrılarında kullanılır. Adale kasılmalarında ve aşırı yorgunlukta kullanılır. Zencefil, aromatik yağı masaj olarak banyoda, buğu ve lapa şeklinde uygulanır. Zencefil esansı güçlü bir uyarıcı olduğundan dikkatli kullanılmalıdır. Yağlar ile karışımı, kişniş, limon ve küçük Hindistan cevizi yağlarıdır.
Aromaterapi masajı : Fizik tedavide uygulanan yöntemler :

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Konular

Üste Git