Hastalıklar ve Tedaviler

Bel Tutulması Neden Olur? Bel Tutulması Nasıl Geçer?

bel-tutulmasi-nedir
Bel tutulması- yel girmesi veya kas kasılması, beldeki adalelerin (kasların) kasılması demektir. Bel adalelerindeki kasılmanın nedenleri içinde en önemlisi, adalenin ani zorlanması ham bir adalenin, yani güçsüz egzersiz yapmamış bir adalenin ağır bir yük yüklendiğinde ani zorlanması sonucu bel tutulması meydana gelebilir. Bu duruma bağlı kasın kasılması ağrısına halk dilinde bel tutulması, yel girmesi denmektedir ve bunun tıptaki adı miyalji (adale kasılması) olarak adlandırılır.

Bel tutulması (kas kasılması) nedenleri

Bel tutulması, yel girmesi veya kas kasılması, beldeki adalelerin (kasların) kasılması demektir. Bel adalelerindeki kasılmanın nedenleri içinde en önemlisi, adalenin ani zorlanması ham bir adalenin, yani güçsüz egzersiz yapmamış bir adalenin ağır bir yük yüklendiğinde ani zorlanması sonucu bel tutulması meydana gelebilir. Bu duruma bağlı kasın kasılması ağrısına halk dilinde bel tutulması, yel girmesi denmektedir ve bunun tıptaki adı miyalji (adale kasılması) olarak adlandırılır.

Bel tutulmasında ikinci bir önemli sebep, ıslak ve rüzgarın adaleyi zorlamasıdır. Bunun anlamı, terlemiş bir belin rüzgar, gece belin açıkta kalması veya camın açık kalması ve klima gibi bir esintiye maruz kalması sonucu adalenin kasılmasıdır. Bu nedenle bel tutulması oluştuğunda adalelerin kasılmasından dolayı ağrılar ortaya çıkar.

Bel tutulması belirtileri ve tedavi yöntemleri

Bel tutulması yaşayanlar nelere dikkat etmeli?

Bazı insanlarda sık sık bel tutulması meydana gelebilir. Bazı kişilerde yılda bir, bazı kişilerde ayda bir, bazı kişilerde de aralıklar ile bel tutulması meydana gelir. Genellikle bahar ve son bahar aylarında bel tutulması şikayetleri ortaya çıkar.

Bunun nedeni bu aylarda dışarı çıkarken ne giyileceği konusunda fazla emin olunmamasıdır. Çünkü hava şartlarında bu mevsimlerde değişiklikler çok fazla olur. Bazı insanlarda stres, sıkıntı ve gerginlik nedeni ile de hafif bir bel nemlenmesi, soğuğa maruz kalması sonucu bel tutulması oluşabilir.

Bel tutulması nasıl iyileşir?

Bel tutulması nasıl geçer

Bel tutulması nasıl geçer

Bel tutulmasında doktora gitmeden bir kaç gün evde yapabileceğimiz bazı uygulamalar ile ağrı geçebilir. Fakat bir kaç gün içinde geçmeyen ağrılarda doktora gitmek önemlidir. Evde öncelikle belin tutulan bölgesine sıcak su uygulaması, dayanılabilecek derecede küvete su doldurup dayanıldığı kadar süre beklemek daha yararlı olur.

Ayrıca imkanlar doğrultusunda hamama gidip, göbek taşında bu işlemi dayanılacağı kadar süre uygulamak veya banyo duşunu yatmadan önce 15 dakika kadar o bölgeye tutmak ta yarar sağlayabilir. Fakat sıcak su torbası koymak, kalorifere beli dayamak veya ütü ısısı uygulamak gibi kuru ısıları uygulamak çok fazla yarar sağlamaz.

Bu nedenle uygulanacak ısı yöntemi sulu yöntem olmalıdır. Ayrıca yüzme sporu, bel egzersizleri, kolları da hareket ettirerek yürüyüş yapmak gibi egzersizlerde bel tutulması ağrılarını iyileştirmede fayda sağlar. Fakat bir kaç gün içinde geçmeyen bel ağrılarında mutlaka fizik tedavi uzmanına, ortopedi uzmanına veya beyin cerrahi uzmanına gitmek gereklidir.

Bazı bel ağrılarının altında yatan ciddi sorunlar olabilir. Örneğin, bel fıtığı, omurga romatizması, omurga enfeksiyonları, omurga tümörleri, bel kayması, skolyoz ve osteoporoz (kemik erimesi) gibi bazı ciddi rahatsızlıkların varlığı söz konusu olabilir.

Omurga hastalıkları ile ilgili benzer sağlık konuları

 1. Omurga romatizması nedenleri ve tedavisi
 2. Omurilik enfeksiyonu nedenleri
 3. Bel ağrısı neden olur
 4. Omurga eğriliği neden olur

23 Yorum

 1. Adsız

  10 Kasım 2014 at 13:25

  Arkadaşlar bel tutulmasına yatak istirahati iyi geliyor ama öyle 1 gün falan değil. en az 2 gün.

 2. Adsız

  24 Mayıs 2015 at 05:45

  Benim belimde özellikle geceleri yoğun ağrı oluyor, sabah kalkarken de tutulmuş gibi, bu duru aralı aralı ve uzun zamandır oluyor. Sadece bel tutulması olabilir mi yoksa fıtık falan mıdır.

  • E.

   22 Temmuz 2016 at 13:46

   Eger hareketle gecen sadece sabah yataktan kalktiginizda hissettiginiz bir agri ise romatizma kaynakli olabilir. Romatizma icin test yaptirin.

 3. Adsız

  27 Mayıs 2015 at 18:47

  Bel ağrısının nedeni her zaman bel tutulmasına bağlı olmayabilir. Bel tutulması egzersiz yapıldığında, sıcak suya tutulduğunda ve o bölge sıcak tutulduğu zaman birkaç gün içerisinde geçer. Bu nedenle sürekli tekrarlayan bel ağrılarının nedeni başka olabilir. Bir an önce bir beyin cerrahi, ortopedi ya da fizik tedavi uzmanına gitmenizde fayda var. geçmiş olsun.

 4. Adsız

  31 Mayıs 2015 at 10:27

  Verdiğiniz bilgi için teşekkürler, benim belimdeki ağrı uzun zamandır tekrarlayıp duruyor sanırım başka bir şey var, bu yüzden doktora gitmem şart galiba.

 5. Adsız

  7 Temmuz 2015 at 18:05

  Gece uykuda bel ağrısı ve bel tutulması neden olur

  • Adsız

   8 Temmuz 2015 at 16:00

   Her bel ağrısı ciddi bir hastalık habercisi olmayabilir. Bel ağrısının farklı nedenleri vardır. Sabahları uykudan uyandıran ve belde 1 saatten fazla tutulmaya neden olan bel ağrısı omurga romatizmasından kaynaklanabilir. Yaz aylarında sıcak havalar nedeni ile camların açık tutulması, klimanın çalışması, vantilatörün çalışması gibi etkenler de bel tutulmasına yol açmaktadır. Bu nedenle gece yatarken bunlar gibi etkenlerden korunmak gerekir. Geceleri olan bel tutulmasının diğer bir nedeni de yatağın kötü olmasıdır.

 6. Adsız

  19 Eylül 2015 at 08:39

  Bir yasındaki oglumu kaldırırken aniden belimin kilitlendigini hissettim. Oldugum yerde hareket edemez sekilde kaldım. Zorla banyoya kadar gittim. Giysimi cıkaramadan sıcak suyun altında yarım saat bekledikten sonra acile gittim. Bir agrı kesici igne yapıp gönderdi. Onun da bi faydası olmadı. Ben de eczaneden yakı aldım. İki gündür yatıyorum halen gecmedi. Tüm hastalara acil sifalar dilerim.

  • Adsız

   19 Eylül 2015 at 15:33

   Bel tutulması yapılan bazı uygulamalardan sonra genellikle geçer veya azalır. Özellikle 6 hafta geçmeyen bel ağrısının nedeni başka bir sorun olabilir. Çünkü bel ağrılarının birçok nedeni vardır. Acil servislerde bu tür durumlar genellikle geçiştirilmektedir. Bu durumun aydınlatılması için ortopedik, fizik tedavi veya beyin cerrahisi veya gastrolojik muayeneler veya bazı ek tetkikler yapılması gerekebilir. Örneğin, omurga romatizması olarak bilinen ankilozan sipondilitin teşhisi genellikle romatolojik araştırmalar sonucu konulabilmektedir ve bu sorun dönem dönem bel ağrıları, bacak ağrıları, eklem ağrıları uyuşmalar yapabilir. Şikayetler genellikle 30'lu yaşlardan sonra başlar. Bunun dışında bel fıtığı, omurga enfeksiyonu, tümörler, kireçlenmeler, bazı kadın hastalıkları, böbrek taşları veya böbrek iltihapları, bazı bağırsak hastalıkları gibi birçok rahatsızlık veya hastalık bel ağrısına neden olabilir ve bazen acil müdahale gerektiren bir durum olabilir. Dilerim geçer ve kötü bir şey yoktur. Fakat yatmaktan ziyade bir uzmana gitmenizde fayda var. Çok geçmiş olsun.

 7. Yesim

  22 Ağustos 2016 at 13:16

  3 gundur belim tutulmus durumda.Kas gevsetici hap krem ne varsa kullandm ama gecmedi.sicak su uygulamasida yaptm yine banamisn demedi. Agri kesici kesermi acaba gecici? Allahim acil sifalar versin tum hastalara.

  • Sağlık Ocağım

   23 Ağustos 2016 at 16:51

   Bel tutulması bazen altta yatan bir sebebe bağlı da olabilir.

   Bir fizik tedavi uzmanına ya da ortopedi uzmanına gitmeniz doğru olur. Çünkü alınan tüm önlemlere rağmen geçmeyen ağrılarda doktora gitmek ihmal edilmemelidir, ağrı kesici ilaçlar ağrıyı baskılayarak durumun altında yatan önemli bir neden var ise bunun teşhisinin gecikmesine yol açabilir.

   Örneğin omurga enfeksiyonu gibi bir durumun erken teşhisi ve tedavisi önemlidir.

   Doktora gitmeyi ihmal etmemelisiniz.

 8. musab

  2 Eylül 2016 at 13:43

  Belim ust sol taraf ara ara tutuluyor nefes almakta cok zorlaniyirum oldugum yerde kaliyorum en ufak bi sekilde bile kipirdayamiyorum iki gun ayni siddetle suruyor bu agri rontgende bisey cikmiyor ama cok siddetli bi agri goriyo yardimci olurmusunuz tskrlr

  • Sağlık Ocağım

   3 Eylül 2016 at 00:24

   Sırt fıtığı bu tür tutulmalara neden olabilir.

   Safra kesesi hastalıkları sırt kısmında ağrıya neden olabilir ve bu durum için gastrolojiye gitmek gerekir.

   Akciğer hastalıkları sırtta ağrıya neden olabilir ve bu durum için göğüs hastalıkları uzmanına gitmek gerekir.

   Pankreas hastalıkları sırtta ağrıya yol açabilir ve bu durum için de gastroloji bölümüne gitmek gerekir.

   Zona hastalığında sırtta zonklayıcı ağrılar olabilir, omurga enfeksiyonlarında bu tür ağrılar olabilir ve bu tür enfeksiyonel hastalıklar için enfeksiyon hastalıkları uzmanlığında bu durumun araştırılması gerekir.

   Bazı romatizmal hastalıklar (ör, ankilozan spondilit gibi) sırtta ağrıya neden olabilir ve bu durumlar romatoloji bölümünde araştırılır.

   Omurga kanal darlığı sırtta ağrıya neden olabilir ve bu durum için beyin cerrahına gitmek gerekir.

   İyi sonuçlar almanız ve sağlıklı yaşam dileğiyle.

 9. burcu

  24 Eylül 2016 at 08:56

  Annem gece duşa girdi sabaha kalkamadi hiçbir tarafa kimildiyamiyi kalkamiyo aqrisi oldqnu syluyo cani aciyo neden olabillir

  • Sağlık Ocağım

   25 Eylül 2016 at 20:36

   Tutulma ağrıları gibi ağrılar ise gece duştan sonra açıkta da uyumuş ise buna bağlı bel-boyun tutulması olmuş olabilir.

   Tutulma sorunu ise tutulan bölgelere sıcak su ile ıslatılmış havlu kompresi faydalı olur. Bu kompres günde 3-5 kez 10-15'er dakika gibi 1 hafta kadar sürdürülebilir.

   Fakat kalkabildiğinde bu kadar yaygın tutulmanın nedeni için bir fizik tedavi doktoruna gitmesi uygun olur.

   Direkt ısı uygulamak kas tutulmalarında doğru olmaz, bu nedenle sıcak su ile ıslatılmış havlu koymak ve o bölgeyi kuru bir sargı ile sararak sıcak tutmak gerekir.

   Eğer hiç kımıldayamayacak haldeyse 112'yi aramanız daha doğru olur.

   Sağlıklı yaşam sizinle olsun.

 10. Osman

  9 Ekim 2016 at 22:59

  Çocuğun ayakkabısını giydirdikten sonra kalkmak istediğim de birden ağrı girdi. Zor kendimi yatağa attım. Küvete su koyup yarım saat kadar bekledim. Sıcak su torbası ile 5-6 saattir yatıyorum. Bölgeye voltaren sürdüm ama ağrı bana mısın demedi. Ne yapmak gerekiyor acaba?

  • Sağlık Ocağım

   10 Ekim 2016 at 23:00

   Son günlerde cereyanda kalmışsanız bel tutulması olabilir. Bel tutulmalarında sıcak su torbası veya direkt sıcak uygulama doğru olmaz.

   Bel tutulmalarında günde 3-4 kez 10-15 dakikalık süreler ile sıcak su ile ıslatılmış havlu koymak ve sonrasında o bölgeyi sararak sıcak tutmak daha faydalı olur.

   Fakat bu kadar süren ve ısrarla geçmeyen bel ağrısında mutlaka bir doktora başvurmak gerekir, çünkü enfeksiyona bağlı bir durum olabilir ve sıcak uygulamalar enfeksiyonu azıttırabilir.

   Böbrekler ile ilgili, idrar yolları ile ilgili bir probleminiz olabilir.

   Bir ortopedi veya fizik tedavi uzmanına başvurmayı ihmal etmeyin.

   Sağlık ve iyilik dileğiyle.

 11. Cansel

  31 Ekim 2016 at 22:50

  Belimde ufak bir kütleme oldu sonrasında ağrı başladı hareket ederken oturup kalkarken Belimde hem acı hemde ağrı var bu yel midir fıtık mi

  • Sağlık Ocağım

   2 Kasım 2016 at 10:50

   Bir ortopedi uzmanına gitmeniz uygun olur. Kütleme sesinden sonra ağrı devam ediyor ise bu durum ihmel edilmemelidir.

   Kireçlenme, disk kayması, romatizmal bir durum olabilir.

   Sağlık dileğiyle.

 12. Öznur

  4 Kasım 2016 at 11:24

  Merhaba bende bir haftadir bel tutulmasi sorunu yaşıyorum dr gittim iğne verdi 3 iğneden sona iyi gibiydim doğruldum bi oturup kalkarken sıkıntı oluyodu az dün iğneyi bıraktim gitmedim bugün yine kitlenmiş vaziyetteyim 😑😕 cektir dediler cektirmek fayda edermi neden durduk yere belimdw bu sorun oldu aÄ£ır kaldirmadim pek ters harekette yapmadim hatirlamiyorum uşüttümmü acaba

  • Sağlık Ocağım

   5 Kasım 2016 at 18:23

   Gece beliniz uzun süre açıkta kalındığında, terli olarak dışarıda soğuğa maruz kalındığında, klima-rüzgar gibi durumlara maruz kalındığında gibi durumlarda bel tutulması olabilir. Tutulmalarda sıcak su ile ıslatılmış havlu koymak (günde 2-3 kez 15'er dakika kadar) faydalı olur.

   Fakat bel tutulmasının altında yatan başka bir sorun da olabilir.

   İyi bir fizik tedavi uzmanına, beyin cerrahisi uzmanına ya da ortopedi uzmanına gitmeniz daha doğru olur.

   Romatizmal bir durum da olabilir ve romatizmal durumlar romatoloji bölümünde araştırılır.

   Çektirme gibi bir yöntem ile ağrılarınızdan kurtulmanız mümkün değildir. Bel çektirme sadece geçici bir rahatlık sağlasa da, bu yöntem ile o bölgedeki dokulara daha büyük hasarlar verilebilir.

   Bu tür yöntemler doğru değildir, zaten orada bir sorun var ise bu yöntem hiç bir işe yaramayacağı gibi daha çok zarar verebilir.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 13. Selim

  2 Aralık 2016 at 12:24

  Balkona cikip sogan alacaktim ve yarim egildim sirtima bir agri saplandi ve zor hareket ediyorum oksurunce bile belim agiriyor agri kesici ictim hic fayda etmedi ne onerirsiniz lutfen acil yardim

  • Sağlık Ocağım

   5 Aralık 2016 at 01:10

   Bu durum bel tutulması da olabilir, ancak başka bir önemli durum da olabilir. Bel tutulmasının da altında yatan nedenler olabilir.

   Vakit kaybetmeden bir ortopedi uzmanına gitmeniz doğru olur.

   İyi sonuçlar almanız dileğiyle.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Konular

Üste Git