Cilt -Deri Hastalıkları Ve Tedavileri

Bahar Alerjisi Nedir? Bahar Alerjisi Belirtileri (Alerjik Rinit Nedir?)

Bahar alerjisi, bahar ayları olan mart, nisan ve mayıs aylarında polenlerin hava yoluna yayılması ile birlikte polen alerjisi olan kişilerde veya çocuklarda alerjik reaksiyonlara neden olur.

Bahar alerjisi nedenleri ve tedavisi

Bahar alerjisi, bahar ayları olan mart, nisan ve mayıs aylarında polenlerin hava yoluna yayılması ile birlikte polen alerjisi olan kişilerde veya çocuklarda alerjik reaksiyonlara neden olur.

Havadaki polenler solunum yolu ile vücuda yerleşir. Bağışıklık sistemi aslında zararlı olmayan bu maddeyi düşman gibi görerek, hastalığa neden olan histamin, salgısını üretmesi ile alerjik problemler ortaya çıkar. Bahar alerjisi genellikle ailesinde alerjik problemler olan kişilerde daha fazla görülür. Alerjik hastalıklar genetik faktörlere bağlı olarak ta gelişebilir.

Alerjiye sebep olan polenler, çayır otu, huş ağacı, yulaf, buğday, mısır, çavdar ve bazı ağaçlar, çiçekler gibi bitkilerden gelir. Bahar alerjisi her yaşta görülebildiği gibi, çocuklarda çoğunlukla 2 yaşından sonra ortaya çıkar. Bunun nedeni, alerjik sorunlar için bebeğin en az iki bahar geçirmesi gereklidir. 2 yaş altı bebeklerde alerji gelişme riski daha düşüktür.

Bahar alerjisi belirtileri

Bahar alerjisi belirtilerinde, polen solunum yolu ile vücuda girdikten sonra, bağışıklık sistemi tarafından üretilen sistamin, burun, gözler ve hava geçitlerini döşeyen mukoz zarlarının iltihaplanmasına neden olur.

Bu durumda devamlı hapşırma, burun akıntısı ve tıkanıklığı, kuru öksürük, boğaz, burun ve kulakta şiddetli kaşıntı, gözlerde kaşıntı, yanma, sulanma ve batma hissi gibi belirtiler gösterir. Saman nezlesi olarak ta adlandırılan bu durum, tedavi edilmez ise ileri ki dönemlerde yorgunluk, iştahsızlık, sinirlilik, baş ağrısı, sinüzit, orta kulak iltihabı, bronşit ya da astım gibi hastalıklara dönüşebilir.

Bahar alerjisi tanısı

Alerji düşünülen durumlarda hastalığın belirtileri, klinik bulguların yanı sıra bazı alerji testlerinin yapılması tanıyı kesinleştirir. Alerji tanısını koymak için yapılan testler, serolojik (kan) tetkiki, deri testleri, burun sekresyonunun kimyasal analizi ve burun içerisine maddeler ile yapılan uyarı testi gibi testeler yapılır.

Bahar alerjisi tedavisi

Bahar alerjisi tedavisi

Bahar alerjisi tedavisi

Bahar alerjisi tedavisi, alerjinin oluştuğu dönemde anti alerjik tedavinin yanı sıra hastanın alacağı önlemler ile alerjenden korunmak mümkün olabilir. Alerjiyi oluşturan alerjenler ile temasın kesilmesi gereklidir.

Mevsimsel alerjenlerde polenlerin yoğun olduğu saatlerde sokağa çıkmamak, kapı ve pencereleri mümkün olduğunca kapalı tutmak gereklidir. Sürekli devam eden alerjenlerde ev ortamının temizliği önemlidir.

Tüylü ve yünlü eşyalardan uzak durulmalıdır. Ev sık sık havalandırılmalıdır. Sigara içilmemeli, içenlerden uzak durulmalıdır. kaloriferli evlerde nemlendirici kullanmak evin kuruluğunu gidermek için faydalı olabilir. Evde tüylü hayvan ve bitki beslemekten kaçınmak gerekir.

Yatmadan önce duş almak ve saçları yıkamak yararlı olabilir. Polen mevsiminde çamaşırlar açık havada kurutulmamalıdır. Tüylü, yünlü battaniyeler yerine pamuklu olanlar tercih edilmelidir. Kilim halı gibi toz barındıran ev eşyalarını kullanmamak gerekir. Polen mevsiminde arabada yolculuk sırasında camları açmamak önemlidir.

Ayrıca alerjinin tipine göre ilaç tedavisi, aşı tedavisi uygulanır. Alerji tamamen tedavi edilebildiği gibi tekrarlayabilir. Bunların dışında alerji tedavisinde yeni yöntem olarak uygulanmaya başlanan soğuk ışık tedavisi, belli frekanstaki bildiğimiz günlük hayatta kullandığımız özel bir dalga boyundaki buruna uygulanır.

Yaklaşık üç dakika kadar süren bu işlem ofis ortamında yapılır. Soğuk ışık yöntemi özellikle ilaç kullanması sakıncalı olan hastalarda ve hamilelerde uygun görülür. 8 seans uygulanan tedavi ile hastalar 16 ay süresince hastalığın şikayetlerinden kurtulur.

Alerjik hastalıklar ile ilgili benzer sağlık konuları

  1. Polen alerjisi neden olur
  2. Alerjiden korunma yolları
  3. Göz alerjisi nedenleri ve tedavisi
  4. Ev tozu alerjisi nedir

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Konular

Üste Git