Ayak Hastalıkları Ve Tedavileri

Ayak Bileği Kırıkları Belirtileri ve Tedavisi

Ayak bileği neden kırılır
Ayak bileği kırılmasının nedenleri, ayak bileğinin şiddetli burkulmaları, yüksekten düşme, trafik kazaları ve direkt ayağa gelen darbelerdir.

Ayak bileği neden kırılır?

Ayak bileği en fazla travmaya maruz kalan eklemlerdendir. Dört değişik mekanizma ile kırıklar oluşabilir. Ayak bileği eklemi tibia (kaval kemiği), fibula (baldır kemiği) ve talus (aşık kemiğinden) oluşan bir eklemdir. Fibulanın son noktası ayak bileğinin dış çıkıntısı dır. Lateral malleol, kaval kemiğinin sonlanma noktası içeriğinde unimalleolal kırık, her iki malleolu içerisinde bimalleolal kırık olarak isimlendirilir. Ayak bileğinde ayrıca, kırıkta kaval kemiği ile talus arasında eklemi oluşturan yüzeyde kırık meydana gelir ise pinon kırığı olarak adlandırılır.

Ayak bileği kırılması nedenleri

Ayak bileği kırılmasının nedenleri ayak bileğinin şiddetli burkulmaları, yüksekten düşme, trafik kazaları ve direkt ayağa gelen darbelerdir. Ayak bileğinin dönmesi nedeni ile sadece bağ yaralanması gerçekleşir ise bu duruma ayak bileği spraini adı verilir.

Sadece kemik kırıkları gerçekleşir ise bu duruma ayak bileği kırığı denir. Lakin, genellikle burkulma sonucu ve ayak bileğinin dönmesi ile oluşan yaralanmalarda hem ayak bileği bağ yaralanması hemde ayak bileği kırıkları birlikte görülür. Böyle bir durumda ortopedi ve travmatoloji uzmanının, bağ ve kemik yapılarının tedavilerini uygun olarak planlaması gerekir.

Ayak bileği kırıklarında belirtiler

Ayak bileği kırıklarının en önemli belirtileri, gelişen olayın sonucu ağrı, şişlik, morarma, ayağın üstüne basamama, kırılan kemiğin parçalarının kaymış olduğu durumlarda ayak bileğinde şekil bozukluğu, açık kırıklarda kanama ve kırık parçalarının dışarıdan görülmesi gibi belirtilerdir.

Ayak bileği kırıkları teşhisi

Genellikle ayak bileği kırıklarının tanısı 2 veya 3 yönlü radyografiler ile konulabilir. Fakat gereken durumlarda bilgisayarlı tomografi ve manyetik rezonans görüntüleme yöntemleri kullanılır.

Ayak bileği kırıkları tedavisi

Tüm ayak bileği kırıklarında kırığın tedavisinin planı kırığın ayrışma miktarı, eklem yüzeyine ilerleyip ilerlememesi, kırığa eşlik eden bağ yaralanmalarının varlığı ya da yokluğu gibi problemler göz önünde bulundurularak yapılır. Eğer kırık ayrılmamış kırık ise, ligament hasarı ya da eklem ölümü yok ise bacak alçısı veya destek cihazı ile tedavi edilir.

Ayak bileği kırıkları ve eklem içine uzanan bağ problemleri ile birlikte olan, çok parçalı deplase (ayrışmış) kırıklarda cerrahi tedavi tercih edilir. Cerrahi tedavide kemikleri yerinde tutabilmek için bir plak, metal ya da absorbe edilebilen vidalar, teller veya gerilim bantları kullanılarak tedavi edilir. Ameliyat ile yapılan tedavinin avantajları ameliyattan sonra genellikle alçı uygulanmaması ve bir an önce ayak bileğine hareket verilmesidir. Sonuç olarak en az zararlı ve etkin tedavi her hasta için ayrı düşünülerek karar verilir.

Ayak bileği kırıklarında tedavi süresi

Ayak bileği kırıklarında tedavi, alçılama yöntemi ile takip altında tutulan kırıklarda kırığın tipine göre 2-6 hafta ayağın üstüne yük vermeden tedavi planlanır. Ameliyat yapılan kırıklarda bu süre ortalama 4 hafta devam eder. Alçı çıkarıldıktan sonra ayak bileği hareketinin başlaması ve düzenlenmesi amacı ile fizik tedavi ve rehabilitasyon programı başlar. Ameliyat edilmeden alçı tedavisi uygulanan hastalarda, çocuklarda 6 haftada iyileşme sağlanırken, yetişkinlerde ve orta yaş hastalarda ayağın normal haline dönme süresi ortalama 3 ay, ameliyat yapılan hastalarda 6 ay kadar sürebilir.

Ayak hastalıkları ile ilgili benzer sağlık yazıları

 1. Ayak ağrısı neden olur
 2. Ayak bileği burkulması nedenleri ve tedavisi
 3. Ayak parmak kırıkları nedenleri ve tedavisi
 4. Ayak tarak kemiği kırıkları
 5. Topuk kırıkları nedenleri ve tedavisi

5 Yorum

 1. Adsız

  14 Mayıs 2015 at 23:01

  Ayak bileği kırıkları gerçekten çok zor bir süreç. 2 yıl olacak hala ayak bileğimde ki kırık beni uğraştırıyor. ödem bir türlü geçmedi. sabah uyandığımda ayağım normal oluyor ama yürüdükçe, ayakta durdukça şişiyor bileğim. bu durumda ki diğer hastalarda sürecin nasıl geçtiği hakkında bilgi verirse çok sevinirim arkadaşlar.

 2. Lütfullah

  5 Haziran 2016 at 15:55

  Ayak bilekte kucuk kemikte catlama varmis alciya alindi ben dayanamayip iki kere alciyi sokup attim gayat uatunede basiyom.aci falan da yok sporcuyum acaba sikinti yasarmiyim uatune basmakla...

  • Sağlık Ocağım

   5 Haziran 2016 at 17:01

   – Çatlak olarak tabir edilen kırıklar ayrışmamış kırıklardır. Bu tür kırıklar da kırıktır aslında. Kırıklarda alçılama süresi kırığın yerine, derecesine göre değişmekle birlikte en az 2 hafta ve 6 hafta arasında değişir. Bu alçılama süresinde ayağa yük vermemek, koltuk değneği kullanmak, çok fazla ayakta kalmamak, tam iyileşme sağlanan kadar sportif aktivitelerden uzak kalmak, ayağı düzgün tutmak, mümkün olduğunca yastık üzerinde tutmak oldukça önemlidir.

   – Çatlak diye önemsemediniz ise bu durum sonradan ciddi ağrılara ve kırığın yanlış kaynamasına ve sonradan cerrahi müdahale gerektirecek sıkıntılara bile neden olabilir.

   – En kısa zamanda doktorunuza tekrar gitmenizde ve gerekiyor ise tekrar alçı yapılmasında fayda var. Çünkü kırıklar yıllar sonra bile küçük bir darbede, üşüdüğünde ağrı yapar. Özellikle çatlak olarak tabir edilen kırıklar daha geç iyileşebilir. O bölgede ödem yapabilir. Şişlik ve morarma olabilir. Ödem yapar ise sinirlere baskı yapar ve cerrahi işlem gerektirebilir. Uygulanan her cerrahi tedavinin yan etkileri ve riskleri vardır, en korkulanı da enfeksiyon kapmasıdır.

   Daha derin sıkıntılar yaşamamak için ihmal etmemeniz doğru olur.

   Geçmiş olsun ve sağlıklı yaşam dileğiyle.

 3. Mustafa sağdıç

  29 Haziran 2016 at 20:47

  Slm, ayak bileğimde burkulma sonucu 2 kırık meydana geldi ve sağlı sollu olarak platin konuldu ayağım havada iken şişme ve morarma olmuyor ama ayağa kalktığımda 1 dk içinde ayağım morarma oluyor sebebini öğrenebilirmiyim

  • Sağlık Ocağım

   30 Haziran 2016 at 22:45

   Kırıklar sonrası cerrahi tedavi ya da alçı tedavisi uygulansa da, genellikle şişmemesi için ayak ve bacak düzgün bir şekilde yastık üzerinde yüksekte tutulur.

   Ayağı aşağı saldığınızda kan kısa bir sürede kırık bölgeye toplanır ve ayak morarır ve bir miktar şişer. Bu durum özellikle cerrahi müdahale geçiren hastalarda kırığın derecesine göre 3-6 ay bile sürebilir.

   Kan dolaşımın düzenlenmesi için ara ara doktorunuzun önerdiği yükseklikte, ara ara biraz daha alçakta kısa süreliğine, ara ara aşağı salarak kısa süreliğine şeklinde değişiklikler yapmanız faydalı olur fakat bunları yaparken doktorunuzun önerilerini uymaya ve dikkatli olmaya özen göstermenizde fayda var.

   Yani ayağa kan toplandığı için morarma olmaktadır ve bu durum zamanla geçecektir.

   Çok geçmiş olsun ve geçmesi dileğiyle.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Konular

Üste Git