Fizik Tedavi Ve Rehabilitasyon

Aromaterapi Masajı

aromaterapi
Aromaterapi masaj tedavisi nedir ve nasıl uygulanır?Aromaterapi, bitkilerden elde edilen aromatik-esansiyel- uçucu yağlar ile yapılan doğal terapi yöntemine verilen addır. Aroma sözcüğü güzel-hoş koku anlamına gelir. Aromaterapide bitkisel öz yağlar kişinin güzelliği, duygusal ve ruhsal sağlığı vücuda çeşitli yöntemler ile uygulanmasıdır. Aromaterapi, tamamlayıcı tıp sisteminde kabul gören doğal tedavi yöntemi olarak tanımlanır.

Aromaterapi masaj tedavisi nedir ve nasıl uygulanır?

Aromaterapi, bitkilerden elde edilen aromatik-esansiyel- uçucu yağlar ile yapılan doğal terapi yöntemine verilen addır. Aroma sözcüğü güzel-hoş koku anlamına gelir. Aromaterapide bitkisel öz yağlar kişinin güzelliği, duygusal ve ruhsal sağlığı vücuda çeşitli yöntemler ile uygulanmasıdır. Aromaterapi, tamamlayıcı tıp sisteminde kabul gören doğal tedavi yöntemi olarak tanımlanır.

Aromaterapi yönteminde kullanılan aromatik yağlar ortalama 5000 yıllık geçmişe sahip olan eski mısır, çin ve hint uygarlıkları tarafından kullanıldığı bilinmektedir. Romalılar banyo sonrası güzel kokma ve rahatlama amacı ile masaj tekniklerini kullanarak uygulamışlardır. Eskiden krallar, din adamları ve soylu kişiler ayrıcalıklı olarak uçucu yağları güzel kokma amacı ile kullanmışlardır. İlk kez 10'cu yüzyılda İbni Sina aromatik yağları bitkilerden buharla damıtma yöntemi ile elde etmiştir. İbni Sina gül suyu ve gül yağını da tedavi amaçlı kullanmıştır. Aromaterapinin temeli 19. yüzyılın başlarında Fransız kimyacı Dr Rene- Maurice Gattefosse tarafından atılmıştır. Bu kimyacının yaptığı deneylerde aromatik yağların iyileştirici, tedavi edici etkisi ortaya çıkmıştır ve bundan sonra aromaterapi terimi kullanılmaya başlanmıştır.

Aromaterapi masajı nasıl uygulanır

Aromaterapi masajı nasıl uygulanır


Aromaterapi masajı nasıl uygulanır?

Aromaterapi, günümüzde aromatik yağlar sağlık, güzellik ve rahatlama amaçlı bir çok farklı yöntem ile beraber kullanılmaktadır. Yaygın olarak kullanılan yöntemler masaj, kompres, buğu, mekanın kokulandırılması, banyo gibi yöntemler ile uygulanır.

Aromaterapi ve masaj : Aromaterapi yöntemleri arasında en sık kullanılan yöntem masajdır. Masajda kullanılacak yağ karışımı, kişinin beden yapısına ve ihtiyacına göre hazırlanır. Hazırlanan yağ farklı masaj teknikleri ile masajın ne amaçla yapıldığına ve ihtiyaca göre uygulanır. Aromatik yağlar sadece klasik masaj ile değil, refleksoloji, spor masajı, taş terapi ve ayurveda masajı şeklinde de uygulanır.

Aromaterapi

Aromaterapi

Aromaterapi ve kompres : Kompres uygulaması kişinin ihtiyacına göre soğuk ya da sıcak şeklinde uygulanır. Suyun içerisine istenilen yağlardan bir kaç damla karıştırarak bez ya da pamuk gibi malzemeler ile vücutta gereken bölgeye 5-10 dakika süre ile tekrarlar ile kompres uygulanır.

Aromaterapi ve buğu (inhalasyon) : Sıcak su ile doldurulmuş kabın içerisine istenilen aromatik ve uçucu yağlardan 3-4 damla damlatılır ve başın üzeri bir havlu ile kapatılır. Gözleri kapatarak bir kaç dakika derin nefes alınarak bu işlem uygulanır. Bu yöntem kişinin ya da hastanın ihtiyacına göre bir kaç kez tekrar edilir.

Aromaterapi ve mekanın kokulandırılması : Ev, iş yeri ve çalışma ortamlarının güzel ve iyi kokması için hoş kokulu aromatik yağ veya yağlardan bir kaç damla şeklinde uygulanır. Bu yöntem için aromaterapi kaseleri, su kabı, taşlar ve çeşitli lambalar kullanılır.

Aromaterapi ve banyo : Son yıllarda aromatik yağların kullanımına dayanan aromaterapi aynı zamanda cilt bakımı güzellik amaçlı, banyo- duş ve spa uygulamalarında kullanılmaktadır.

Aromaterapi masajının faydaları nelerdir?

Aromaterapi tedavisi, beden ve zihin dengesine yardımcı olur. Stresi azaltır ve gevşemeyi sağlar. Konsantrasyona yardımcı olur ve uykusuzluk problemine iyi gelir. Eklem iltihaplanmalarında ve romatizma rahatsızlıklarında faydalıdır. Vücudun dinç kalmasını sağlar ve ruhu canlandırır. Bel ağrıları ve sırt ağrılarına iyi gelir. Egzama, kaşıntı ve döküntülü deri hastalıklarında faydalıdır. Regl şikayetlerinde (aşırı adet kanaması, adet sancısı ve adet kanamasının kesilmesi) gibi rahatsızlıklarda faydalıdır. Solunum sorunlarında (astım, alerjik astım, bronşit ve benzeri) rahatsızlıklara iyi gelir. Dolaşım sorunlarında (yüksek tansiyon, baş dönmesi, iç kulak sıvı dengesi ve benzeri) rahatsızlıklarda fayda sağlar. Baş ağrısı ve migren ataklarında oldukça faydalı olur. Spor yaralanmaları, kas ve eklem problemlerinde faydalıdır. Menopoz dönemlerinde (terleme, sıkıntı, gerginlik, şişkinlik ve benzeri şikayetlerde yararlıdır. Cildin toksinlerden ve bakterilerden arınmasını sağlar ve cildi güzelleştirir.

Bitkisel yağların yapılışı

Bitkisel yağların yapılışı


Aromaterapi masajında kullanılan yağlar nasıl yapılır?

Aromatik yağlar, bitkilerin çiçeklerinden, gövdesinden, yapraklarından, meyvelerinden, tohumlarından ve kabuklarından damıtma ve sıkma yöntemleri ile elde edilir. Örneğin, yasemin, portakal çiçeği, ylang ylang ve papatya gibi bitkilerin yağları çiçeklerinden üretilir. Çin çimeni, palmarosa, tefarik ve çam yağları yapraklarından elde edilir. Kakule ve havuç gibi bitkilerin yağları tohumlarından çıkarılır. Tarçın yağı veya aroması kabuklarından elde edilir. Ardıç yağı meyvesinden çıkarılır. Sedir, sandal ve gül ağacı yağları ağacından elde edilir. Zencefil ve vetiver yağları veya aromaları köklerinden elde edilir. Benzoin, kafuru ve mür bitkilerinin yağları reçinesinden çıkartılır. Bergamut, limon, turunç, portakal ve mandalin yağları veya aroması meyvelerinin kabuklarından üretilir. Itır, lavanta ve biberiye yağları bitkinin tamamından elde edilir.

Aromaterapi masajında kullanılan yağlar

Aromaterapi masajında kullanılan yağlar


Aromaterapi masajında hangi yağlar kullanılır?

Aromaterapi tedavisinde kullanılan yağlar, avokado yağı, buğday yağı, kabak çekirdeği yağı, ay çiçeği yağı, ceviz yağı, çuha çiçeği yağı, fındık yağı, hindistan cevizi yağı, jojoba yağı, kayısı yağı, soya yağı, susam yağı, tatlı badem yağı, zeytin yağı gibi yağlardır.

Aromaterapi uygulamasında kullanılan aromatik uçucu yağlar, ada çayı yağı, bergamot yağı, biberiye yağı, çam yağı, gül yağı, kafur yağı, kekik yağı, lavanta yağı, limon yağı, melisa yağı, mercan köşk yağı, nane yağı, papatya (chamomile) yağı, portakal yağı, sandal ağacı yağı, yasemin (jasmine) yağı, ylang ylang yağı, zencefil yağı gibi yağlardır.

Aromaterapi masajında nelere dikkat etmek gerekir?

Aromaterapi amaçlı yağları kullanmak isteyen uygulayıcılar doğal, kaliteli ve hakiki yağları ayırt etme bilgisine sahip olmalıdır. Aromaterapi profesyonel şekilde uygulanacak ise uzun bir eğitim alınması gereklidir. Aromaterapi masajı yapacak olan kişinin insan anatomisini, fizyolojisini ve bu bedenden kaynaklanabilecek rahatsızlıkları iyi tanıması gereklidir. Bütünsel bir uygulama olduğu için ruh, beden, zihinsel bütünlüğü iyi anlamak ve bu kavramı uygulamayı yapan kişinin doğru algılaması gereklidir. Yağ bilgisinin zor bir şey olduğunu ve kimyasal bilginin de önemli olduğunu bilmek önemlidir. 15-20 çeşit temel baz yağ ve 100 ya da 100 kusur çeşitte aromatik öz yağ vardır. Aromaterapi masajı ve kullanılacak yağların, hamilelerde, prostat hastalarında, alerjik hastalıklarda ve benzeri hastalıklarda dikkatli olunması ya da uygulanmaması gereklidir.
Fizik tedavide uygulanan yöntemler :

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Konular

Üste Git