Alerji Nedir

Alerji Nedir? Alerji Neden Olur?

Alerji kelimesi, Yunanca'da diğer anlamına gelen allos sözcüğünden köken alır. Yirminci yüzyılın başlarında vücudun herhangi bir değişmiş reaksiyonunu tanımlamak amacı ile ilk kez alerji terimi kullanılmıştır.

Alerjik hastalıklar ve tedavisi

Alerji kelimesi, Yunanca’da diğer anlamına gelen allos sözcüğünden köken alır. Yirminci yüzyılın başlarında vücudun herhangi bir değişmiş reaksiyonunu tanımlamak amacı ile ilk kez alerji terimi kullanılmıştır.

Günümüzde ”alerji” çoğu kişinin sorunsuz olmak üzere kabul edebileceği bir maddeye karşı olan anormal duyarlılık olarak tanımlanır. Alerji, vücudun, aslında zararı olmayan bazı maddelerden veya hava şartlarından etkilenmesi ya da psikolojik etkenler nedeni ile bazı maddelere aşırı derecede reaksiyon göstermesidir.

Normalde vücudu korumakla görevli olan bağışıklık sistemi, bazı insanlarda zararlı olmayan bir takım maddelere karşı aşırı yanıt verebilir. Bu maddeler solunum yolu ile alınabildiği gibi, ciltten temas veya yiyecek şeklinde ağız yolu ile de alınır.

Vücudun gösterdiği bu reaksiyonlara, aşırı duyarlılık ya da alerji adı verilir ve alerjik reaksiyona neden olan antijen ”alerjen” olarak tanımlanır. Alerjik reaksiyonlar tek tip olmadığı gibi bir çok yolla meydana gelirler. Vücudun herhangi bir bölgesinde oluşabilirler ve farklı şiddette şikayetler gösterirler.

Alerjik hastalıklar, genetik yatkınlık ve çevresel etkenlerin bir arada bulunması ile gelişen kronik rahatsızlıklardır. Bu nedenle hastalık bulaşma göstermez ve taşınmazlar. Genetik yatkınlık ve çevredeki alerjenin bir araya gelmesi ile önce vücutta bebeklik çağından itibaren bir duyarlılık oluşur. Bu duyarlılık nedeni ile bağışıklık sistemi normalde bu maddeye karşı salgılaması gereken lgE adında bir antikor salgılar.

Bu antikor kan dolaşımı sayesinde vücudun her yerine dağılarak bağışıklık sistemi hücrelerine yapışır ve alerjen vücuda tekrar ulaşır ise hemen onu tanır ve çok şiddetli bir reaksiyon gösterir. Bu reaksiyon sırasında bağışıklık sisteminden salgılanan binlerce madde alerjenin etki yarattığı organda anormal derecede alerjik yangıya yol açar ve hastalığın belirtilerinin meydana çıkmasına neden olur.

Alerji çeşitleri veya tipleri

Alerji tipleri

Alerji tipleri

Alerji tipleri, alerjik rinit, alerjik astım, alerjik dermatid, alerjik konjonktivit gibi alerji tipleri vardır.

Genel alerjikler : Bitkiler ve polenleri, çavdar, yulaf, çayır otu, huş ağaçları, küf sporları, ilaçlar, penisilinler, sülfonamidler, salisilatlar, lokal anestejikler.

Yicekler (besin alerjileri) : Fındık, susam, çikolata, deniz ürünleri, yumurta, bezelye, fasülyeler, fıstıklar, soya fasülyesi ve diğer baklagiler, soya, süt, buğday, mısır gibi besin maddeleri alerjileridir.

Böcek ısırıkları : Arı sokması bal arısı ya da yaban arısı, akrep, sivrisinek, örümcek yürümesi ve benzeri hayvanların cilt üzerinde yürümesi veya ısırması alerjileri.

Hayvansal alerjiler : Kedi, köpek kılları, hamam böceği, akarlar, kirpinin dikenlerinin batması gibi hayvansal alerjiler.

Diğer alerjiler : Lateks, sigara dumanı, parfümler, kolonyalar, kremler gibi alerjiler.

Alerji belirtileri

Alerji belirtileri

Alerji belirtileri

Alerjik rinit (saman nezlesi) belirtileri : Hapşırma, burun akıntısı, burun ve genizde kaşıntı, burun tıkanıklığı, gözlerin sulanması, baş ağrısı ve geniz akıntısı olarak görülebilir. Hasta bazı maddelere karşı alerji oluyor ise o maddenin uzaklaştırılması yeterli olabilir.

Alerjik astım belirtileri : Öksürük, hırıltılı solunum, nefes darlığı, hızlı nefes alıp verme, göğüs sıkışması gibi belirtiler alerjik olan veya olmayan astım belirtileridir.

Alerjik dermatid belirtileri : Ellerde, ayaklarda ve yüzde yaygın şekilde kaşıntı, deri dökülmesi, kızarıklık, göz altında koyu renkleşme, saçlarda kepeklenme, deride kalınlaşma gibi belirtilerdir.

Alerjik konjonktivit belirtileri : Gözlerde kaşıntı, gözlerde yanma ve göz yaşarması, batma hissi, kızarıklık ve gözlerin arkasında basınç hissi gibi belirtiler görülür.

Polen alerjisi belirtileri : Burun akıntısı, kaşıntısı, hapşırma ve burun tıkanıklığı, gözlerde sulanma, kaşıntı ve şişmeler. yorgunluk, halsizlik, konsantrasyon bozuklukları gibi belirtiler gösterir.

Besin alerjisi belirtileri : Alerji yapan besinleri yedikten sonra, kusma, bulantı, kramp şeklinde karın ağrıları, ürtiker, egzama, baş ağrıları, ishal, astım, öksürük, hırıltı, tekrarlayan orta kulak problemleri, nezle ve burun akıntıları benzeri belirtilere rastlanır.

Böcek ısırığı alerjisi belirtileri : Gözlerde kaşınma, ürtiker, boğazda ve göğüste sıkışma hissi, gözlerde, dudaklarda ve dilde şişme, konuşma bozukluğu, bulantı, kusma, bilinç kaybı ve tansiyon düşüklüğü gibi şikayetlere yol açar.

Hayvan alerjisi belirtileri : Burunda akıntı, kaşıntı ve tıkanma, gözlerde kaşıntı ve sulanma, astım en sık karşılaşılan belirtilerdir. Bazı kişilerde egzama ve kurdeşen gibi belirtiler görülür.

Lateks alerjisi belirtileri : Tansiyon düşüklüğü, taşikardi ve atardamar kanında oksijenin azalması, kurdeşen, ürtiker, yüzde kızarıklık, ani nefes darlığı, kaşıntı, karın ağrısı, bayılma ve dudaklarda şişme gibi belirtilerdir.

Alerjik hastalıklar teşhisi

Alerji tedavisi

Alerji tedavisi

Alerji tanısında, en önemli adım gerçek alerji gibi belirti veren durumlardan (intolerans, gıda zehirlenmesi, ilaç yan etkileri ve benzeri alerjik durumları) ayırt etmektir. Bu nedenle kişisel ve ailesel klinik hikaye doğru ve güvenli alerji teşhisi için en kritik aşamadır.

Hastanın ne tür alerjene, ne kadar süre maruz kaldığı, maddenin alerjik potansiyelinin bilinmesi ve uygun testlerin yapılması oldukça önemlidir. Alerji testleri, hastanın öyküsünün yanı sıra destekleyici tanı yöntemleri olarak kullanılır.

Teşhiste kullanılan testler, PRICK testi alerji testleri arasında en sık uygulanan testtir. İntradermal test, alerji belirtileri olan ve PRICK testi negatif çıkan hastalarda uygulanır.

Kan testleri, bir çok bilimsel çalışmaya göre hastanın hikayesi ve laboratuvar testlerinin beraber değerlendirilmesi alerjik hastalıklarda tanı açısından önemlidir. Uyarı testleri, alerjik hastalıkların teşhisinde altın standardı oluştururlar.

Alerjik hastalıklar tedavisi

Alerjik hastalıkların tedavisinde öncelikle alerjen ile alerjene neden olan faktörün bitirilmesi ya da en aza indirilmesi gereklidir. Tedavinin devamında antihistaminik ilaç tedavisi, antienflamatuar ilaç tedavisi, anti lgE antikor infüzyonu.

Alerjen immünoterapi (aşı) tedavisi : Mutasyonlu protein ya da suni olarak üretilmiş hipoalerjik maddeler kullanılarak tedavi metotları uygulanır.

Alerjik hastalıklar ile ilgili benzer sağlık konuları

  1. Göz alerjisi neden olur
  2. Alerjiden korunmanın yolları
  3. Uyuz hastalığı nedir
  4. Alerjik astım nedir

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Konular

Üste Git