Ailevi Akdeniz Ateşi Hastalığı (Fmf) Tedavisi

Akdeniz Ateşi Hastalığında Beslenme

Akdeniz ateşi hastalığı ve beslenme
Akdeniz ateşi hastalığı bağırsaklarda, midede, hasarlar oluşturduğu için, asitli, gazlı, yiyecekler ve içeceklerde ağrıyı tetiklemektedir.

FMF hastaları nasıl beslenmeli

Akdeniz ateşi hastalığı bağırsaklarda, midede, hasarlar oluşturduğu için, asitli, gazlı, yiyecekler ve içeceklerde ağrıyı tetiklemektedir. Örneğin, kuru fasulye, nohut, yeşil mercimek, börülce ve benzeri baklagilleretin kavrulmuş, kızartılmış şekli gibi ağır kızartmalar, lahana, brokoli, pırasa ve çiğ yenen soğan gibi sebzeler ağrılar sırasında sık veya fazla yenildiğinde ağrıların artmasına sebep olabilir.

Tabi bu yiyecekleri hiç yemeyin denilemez. Çünkü lifli gıdalardan uzak kalınması da doğru değildir. Ağrılar sırasında tüketilmemesi hastaya göre daha uygundur. Bu durum hastaya göre de değişeceğinden hasta kendisine dokunanlardan sakınabilir veya daha az ve seyrek tüketebilir. Ayrıca ekşi içecekler, gazlı içecekler, örneğin kola, gazoz, meyveli soda, bazı meyve suları gibi içeceklerden uzak durulması faydalıdır. Soğuk ve fazla içilen sütünde hastaya göre ishal veya kabızlık yaptığı karın ağrılarını tetiklediği bilinmektedir.

Akdeniz ateşi hastalığı ve beslenme

Akdeniz ateşi hastalığı ve beslenme

Eğer hastalığın ilerlemiş dönemlerinde tedavi başlanmış ise kolşisin tedavisi başladıktan sonrada bunlara dikkat etmek gereklidir. Zaten tedavinin başlamış olması ağrıları ortadan tamamen kaldırmaz. Bu yüzden beslenme şekli her zaman dikkatli olmalıdır ve mümkün olduğunca ılık su içilmelidir. Böylece böbreklerde oluşacak kum ve taş sorunu da önlenmiş olur.

Bu hastalık yetişkinlerde olduğu kadar çocuklarda, gençlerde de büyük bir problemdir. Bu yüzden onlarında dikkatli beslenmeleri gereklidir. Hasta olmayıp taşıyıcı olanlarda hastalığın bazı etkilerini hafif te olsa yaşayabilirler. Bu yüzden onların da dikkatli beslenmelerinde fayda vardır. Sadece beslenmede değil yaşam şeklinde de değişiklikler önemlidir. Düzenli uyumak, düzenli kalkmak, öğün atlamamak, çok yememek, hafif egzersizler yapmak oldukça fayda sağlar. Fakat ağır sporlar yapmak ağrıları tetikleyebilir ve dikkatli olunmasında fayda vardır.

FMF ataklarını üşütmekte tetikleyebilir. Soğuk havalarda karın bölgesini çok sıkmadan sıcak tutacak bir sargıyla sarmak işe yarayabilir. Karın bölgesini çok sıkan pantolon, etek, gibi giysilerden kaçınmakta fayda vardır. Ayakları sıcak tutmak ve soğuklarda yün çorap giymek faydalı olur. Ayaklarımızı mümkün olduğunca ıslamamak gereklidir. Ayrıca Akdeniz ateşi hastalığında egzersizin de önemli yeri vardır.

Düzenli egzersiz veya yürüyüş yapılması hem böbreklerde oluşabilecek hasarları, taşları önler hemde karın, eklem ve benzeri ağrıların daha az girmesine faydalı olur. Bunu deneyen hastalar, düzenli yapılan orta tempoda egzersiz ve yürüyüşün oldukça fayda sağladığını söylemektedirler. Fakat ağrılar esnasında yürüyüş yapmak faydalı olabilir iken, ağır egzersizler yapmak ağrıyı şiddetlendirebilir. Ağrıların olmadığı dönemlerde egzersiz yapılması gerekir. Eğer hasta çocuk ise bu görevler büyüklere, anne babalara düşmektedir.

Akdeniz ateşi hastalığı ile ilgili benzer sağlık yazıları

 1. Akdeniz ateşi hastalığı nedir
 2. Akdeniz ateşi hastalığı genetik mi
 3. Akdeniz ateşi hastalığı tedavisi
 4. Akdeniz ateşi hastalığı tedavisi

16 Yorum

 1. Adsız

  21 Nisan 2014 at 23:55

  ben 14 yaşındayım fmf hastası olduğumu öğrendim, çok öksürüyorum ilaç kullansam bile öksürüğüm geçmiyor biz soğuk algınlığı oldunu düşünüyoruz ama ilaçlar fayda etmiyor. fmf hastalığıyla bir ilgi alakası var mıdır?

  • Adsız

   29 Mayıs 2014 at 10:39

   Ben yaklasik 14 senedir fmf hastasiyim. Öksürük hasta oldugum vakit ola biliyor ama öyle günde 5/6 kez dencek kadar az. Herkezde farkli sikayetler ola biliyor fmf'de. Allah sifa versin

 2. Adsız

  21 Nisan 2014 at 23:56

  arkadaşlar doktora gittim karın ağrısı şikayetim vardı küçük tuvaletimi yaparken ağrı olur dedim bana fmf teşhisi koydu ama ordaki yazanların bazıları bende yok.

  • Adsız

   29 Mayıs 2014 at 10:39

   Fmf herkezde farkli sikayetler göstere biliyor. Facebookda fmf sayfasini takib edin

 3. Adsız

  25 Nisan 2014 at 22:47

  fmf hastasıyım ve sabah kalkıp kahvaltı yapıyorum ve ardından rahatça tuvalete gidebiliyorum. bunu düzene oturttum ve rahatım.

 4. Adsız

  30 Nisan 2014 at 16:17

  çok sağ olun yaa, öyle her şeyi yiyordum ben. bu yazıyı okudum artık her şeyi yemeyeceğim.

  • Adsız

   29 Mayıs 2014 at 10:40

   Facebookda fmf'in sayfasini takib edin…

 5. Adsız

  31 Ekim 2014 at 22:34

  fmf hastalığında beslenme çok ama çok önemlidir arkadaşlar lütfen düzenli beslenin.

  • Adsız

   9 Kasım 2014 at 22:11

   haklısın kardeş fmf hastalığında beslenme baya önemli imiş. bana da gittiğim doktor düzenli beslenmemi söyledi. bakalım budan sonra düzenli beslenmeye çalışacağım.

 6. Adsız

  8 Kasım 2014 at 06:18

  14 yaşındayım ve bir yaşımdan beri fmf hastasıyım genellikle gogus bolgesinde oluyor agrim önceden ayda bir ağrı girerken bu son iki ayda hast da bir ağrı çekiyorum napmaliyim ilacimi düzenli kullanıyorum

  • Adsız

   9 Kasım 2014 at 22:16

   Kolşisin mi kullanıyorsun? kendini çok yoruyor musun?

 7. Adsız

  14 Ocak 2015 at 11:22

  Allah acil şifa versin size bende bir fmf hastasıyım

  • Adsız

   14 Ocak 2015 at 13:52

   Allah sana da acil şifa versin =) Beslenmene falan dikkat ediyorsun değil mi? Bunlar FMF hastalığında önemli hususlar.

 8. Adsız

  23 Nisan 2015 at 23:17

  Merhaba bana da test yapıcaklar, fmf hastası olan birisi bana nasıl teshis konuldugunu vs nasil islemden gectigini anlatabilir mi.

  • Adsız

   24 Nisan 2015 at 14:24

   Bende fmf hastayım uzun yıllar rahatsızlık çektim ve teşhis konulmadı. Bir tavsiye ile özel bir gastroloji uzmanına gittim ve ilk başta yaşadıklarımı uzun şekilde anlatabildim. Doktor bazı kan tetkikleri istedi ve bu kan testlerini karın ağrıları girdiğinde yaptırmamı söyledi. Ağrılar girdiği sırada sedimantasyon denilen kan testinin yüksek çıkması teşhiste önemli. Çünkü bu test hiç bir şikayet yokken yapıldığında normal çıkıyor ve bu yüzden teşhis konulamıyor. Birde üniversite hastanelerinde genetik merkezinde genetik testler ile kesin tanı konulabiliyor. Fmf hastalığı ile yaşamak için beslenme ve yaşam tarzı çok önemli. ben fmf hastası olan herkese düzenli beslenmeyi, egzersizi veya yürüyüşü özellikle tavsiye ederim. Çok faydalı oluyor. Allah kolaylık versin.

 9. Adsız

  25 Nisan 2015 at 09:18

  Bilgi vediginiz icin sağolun. Doktora gittigimde idrar yolu enfeksiyonu (sistit) deniliyor ancak rahatsızlığımı izah ettigimde de farklı farklı hastaliklar cikiyor karsima. Öyle ki fmf hastaligini bircok doktor tam olarak bilmemis oluyor. Tavsiyeleriniz icin tekrar tesekkur ederim. Bu hafta icinde tekrar incelemeler yapilacak.
  Umarim hersey yolunda gider hepimiz icin. Allah hepinize acil sifalar versin. Kolaylık versin

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Konular

Üste Git