Ailevi Akdeniz Ateşi Hastalığı (Fmf) Tedavisi

Akdeniz Ateşi Hastalığında Beslenme

Akdeniz ateşi hastalığı ve beslenme
Akdeniz ateşi hastalığı bağırsaklarda, midede, hasarlar oluşturduğu için, asitli, gazlı, yiyecekler ve içeceklerde ağrıyı tetiklemektedir.

FMF hastaları nasıl beslenmeli

Akdeniz ateşi hastalığı bağırsaklarda, midede, hasarlar oluşturduğu için, asitli, gazlı, yiyecekler ve içeceklerde ağrıyı tetiklemektedir. Örneğin, kuru fasulye, nohut, yeşil mercimek, börülce ve benzeri baklagilleretin kavrulmuş, kızartılmış şekli gibi ağır kızartmalar, lahana, brokoli, pırasa ve çiğ yenen soğan gibi sebzeler ağrılar sırasında sık veya fazla yenildiğinde ağrıların artmasına sebep olabilir.

Tabi bu yiyecekleri hiç yemeyin denilemez. Çünkü lifli gıdalardan uzak kalınması da doğru değildir. Ağrılar sırasında tüketilmemesi hastaya göre daha uygundur. Bu durum hastaya göre de değişeceğinden hasta kendisine dokunanlardan sakınabilir veya daha az ve seyrek tüketebilir. Ayrıca ekşi içecekler, gazlı içecekler, örneğin kola, gazoz, meyveli soda, bazı meyve suları gibi içeceklerden uzak durulması faydalıdır. Soğuk ve fazla içilen sütünde hastaya göre ishal veya kabızlık yaptığı karın ağrılarını tetiklediği bilinmektedir.

Akdeniz ateşi hastalığı ve beslenme

Akdeniz ateşi hastalığı ve beslenme

Eğer hastalığın ilerlemiş dönemlerinde tedavi başlanmış ise kolşisin tedavisi başladıktan sonrada bunlara dikkat etmek gereklidir. Zaten tedavinin başlamış olması ağrıları ortadan tamamen kaldırmaz. Bu yüzden beslenme şekli her zaman dikkatli olmalıdır ve mümkün olduğunca ılık su içilmelidir. Böylece böbreklerde oluşacak kum ve taş sorunu da önlenmiş olur.

Bu hastalık yetişkinlerde olduğu kadar çocuklarda, gençlerde de büyük bir problemdir. Bu yüzden onlarında dikkatli beslenmeleri gereklidir. Hasta olmayıp taşıyıcı olanlarda hastalığın bazı etkilerini hafif te olsa yaşayabilirler. Bu yüzden onların da dikkatli beslenmelerinde fayda vardır. Sadece beslenmede değil yaşam şeklinde de değişiklikler önemlidir. Düzenli uyumak, düzenli kalkmak, öğün atlamamak, çok yememek, hafif egzersizler yapmak oldukça fayda sağlar. Fakat ağır sporlar yapmak ağrıları tetikleyebilir ve dikkatli olunmasında fayda vardır.

FMF ataklarını üşütmekte tetikleyebilir. Soğuk havalarda karın bölgesini çok sıkmadan sıcak tutacak bir sargıyla sarmak işe yarayabilir. Karın bölgesini çok sıkan pantolon, etek, gibi giysilerden kaçınmakta fayda vardır. Ayakları sıcak tutmak ve soğuklarda yün çorap giymek faydalı olur. Ayaklarımızı mümkün olduğunca ıslamamak gereklidir. Ayrıca Akdeniz ateşi hastalığında egzersizin de önemli yeri vardır.

Düzenli egzersiz veya yürüyüş yapılması hem böbreklerde oluşabilecek hasarları, taşları önler hemde karın, eklem ve benzeri ağrıların daha az girmesine faydalı olur. Bunu deneyen hastalar, düzenli yapılan orta tempoda egzersiz ve yürüyüşün oldukça fayda sağladığını söylemektedirler. Fakat ağrılar esnasında yürüyüş yapmak faydalı olabilir iken, ağır egzersizler yapmak ağrıyı şiddetlendirebilir. Ağrıların olmadığı dönemlerde egzersiz yapılması gerekir. Eğer hasta çocuk ise bu görevler büyüklere, anne babalara düşmektedir.

Akdeniz ateşi hastalığı ile ilgili benzer sağlık yazıları

 1. Akdeniz ateşi hastalığı nedir
 2. Akdeniz ateşi hastalığı genetik mi
 3. Akdeniz ateşi hastalığı tedavisi
 4. Akdeniz ateşi hastalığı tedavisi

44 Yorum

 1. Adsız

  21 Nisan 2014 at 23:55

  ben 14 yaşındayım fmf hastası olduğumu öğrendim, çok öksürüyorum ilaç kullansam bile öksürüğüm geçmiyor biz soğuk algınlığı oldunu düşünüyoruz ama ilaçlar fayda etmiyor. fmf hastalığıyla bir ilgi alakası var mıdır?

  • Adsız

   29 Mayıs 2014 at 10:39

   Ben yaklasik 14 senedir fmf hastasiyim. Öksürük hasta oldugum vakit ola biliyor ama öyle günde 5/6 kez dencek kadar az. Herkezde farkli sikayetler ola biliyor fmf'de. Allah sifa versin

 2. Adsız

  21 Nisan 2014 at 23:56

  arkadaşlar doktora gittim karın ağrısı şikayetim vardı küçük tuvaletimi yaparken ağrı olur dedim bana fmf teşhisi koydu ama ordaki yazanların bazıları bende yok.

  • Adsız

   29 Mayıs 2014 at 10:39

   Fmf herkezde farkli sikayetler göstere biliyor. Facebookda fmf sayfasini takib edin

 3. Adsız

  25 Nisan 2014 at 22:47

  fmf hastasıyım ve sabah kalkıp kahvaltı yapıyorum ve ardından rahatça tuvalete gidebiliyorum. bunu düzene oturttum ve rahatım.

 4. Adsız

  30 Nisan 2014 at 16:17

  çok sağ olun yaa, öyle her şeyi yiyordum ben. bu yazıyı okudum artık her şeyi yemeyeceğim.

  • Adsız

   29 Mayıs 2014 at 10:40

   Facebookda fmf'in sayfasini takib edin…

 5. Adsız

  31 Ekim 2014 at 22:34

  fmf hastalığında beslenme çok ama çok önemlidir arkadaşlar lütfen düzenli beslenin.

  • Adsız

   9 Kasım 2014 at 22:11

   haklısın kardeş fmf hastalığında beslenme baya önemli imiş. bana da gittiğim doktor düzenli beslenmemi söyledi. bakalım budan sonra düzenli beslenmeye çalışacağım.

 6. Adsız

  8 Kasım 2014 at 06:18

  14 yaşındayım ve bir yaşımdan beri fmf hastasıyım genellikle gogus bolgesinde oluyor agrim önceden ayda bir ağrı girerken bu son iki ayda hast da bir ağrı çekiyorum napmaliyim ilacimi düzenli kullanıyorum

  • Adsız

   9 Kasım 2014 at 22:16

   Kolşisin mi kullanıyorsun? kendini çok yoruyor musun?

 7. Adsız

  14 Ocak 2015 at 11:22

  Allah acil şifa versin size bende bir fmf hastasıyım

  • Adsız

   14 Ocak 2015 at 13:52

   Allah sana da acil şifa versin =) Beslenmene falan dikkat ediyorsun değil mi? Bunlar FMF hastalığında önemli hususlar.

 8. Adsız

  23 Nisan 2015 at 23:17

  Merhaba bana da test yapıcaklar, fmf hastası olan birisi bana nasıl teshis konuldugunu vs nasil islemden gectigini anlatabilir mi.

  • Adsız

   24 Nisan 2015 at 14:24

   Bende fmf hastayım uzun yıllar rahatsızlık çektim ve teşhis konulmadı. Bir tavsiye ile özel bir gastroloji uzmanına gittim ve ilk başta yaşadıklarımı uzun şekilde anlatabildim. Doktor bazı kan tetkikleri istedi ve bu kan testlerini karın ağrıları girdiğinde yaptırmamı söyledi. Ağrılar girdiği sırada sedimantasyon denilen kan testinin yüksek çıkması teşhiste önemli. Çünkü bu test hiç bir şikayet yokken yapıldığında normal çıkıyor ve bu yüzden teşhis konulamıyor. Birde üniversite hastanelerinde genetik merkezinde genetik testler ile kesin tanı konulabiliyor. Fmf hastalığı ile yaşamak için beslenme ve yaşam tarzı çok önemli. ben fmf hastası olan herkese düzenli beslenmeyi, egzersizi veya yürüyüşü özellikle tavsiye ederim. Çok faydalı oluyor. Allah kolaylık versin.

 9. Adsız

  25 Nisan 2015 at 09:18

  Bilgi vediginiz icin sağolun. Doktora gittigimde idrar yolu enfeksiyonu (sistit) deniliyor ancak rahatsızlığımı izah ettigimde de farklı farklı hastaliklar cikiyor karsima. Öyle ki fmf hastaligini bircok doktor tam olarak bilmemis oluyor. Tavsiyeleriniz icin tekrar tesekkur ederim. Bu hafta icinde tekrar incelemeler yapilacak.
  Umarim hersey yolunda gider hepimiz icin. Allah hepinize acil sifalar versin. Kolaylık versin

 10. serdal

  26 Kasım 2015 at 03:53

  Bende fmf hastasiyim benimde genelde hep hasta olacağim zaman omuzlarima sizi girer baska olan warmi?

  • Sağlık Ocağım

   26 Kasım 2015 at 21:55

   Akdeniz ateşi hastalığı vücudun birçok sistemini tutan ve dönem dönem ataklar yapan bir romatolojik hastalıktır. Akdeniz ateşi hastalığı her hastada aynı şikayetlere neden olmayabilir. Bazı hastalarda eklem ağrıları, bazı hastalarda karın ağrıları, bazı hastalarda ara ara baş ağrısı nöbetleri, bazı hastalarda cilt sorunları, bazı hastalarda kalp ve böbrek sorunları gibi sorunlar ile kendini gösterir. Ataklar sırasında daha çok eklem ağrıları oluyor ise ataksız dönemlerde kol, bacak, omuz ve benzeri vücut bölgeleri egzersizleri yapmak bu ataklar döneminde ağrıların daha az olmasında fayda sağlayabilir. Özellikle kas ağrıları olanlarda düzenli yapılan egzersizler faydalı olabilmektedir. Omuz bölgesinde kireçlenme var ise bu nedenle de ağrılar o bölgede daha yoğun hissedilebilir. Kireçlenmelerde en iyi tedavi düzenli yapılan egzersizlerdir. Bunun yanı sıra beslenme çok önemli, Hazır gıdalardan mümkün olduğunca uzak durulmalı ve mümkün olduğunca sağlıklı beslenilmelidir. Ataklar döneminde dinlenmek oldukça fayda sağlar. Omuz bölgesini mümkün olduğunca klimaya, rüzgara maruz bırakmamak ve ıslanmamak ta çok önemli.

   Kısacası akdeniz ateşi hastaları ilaçlarını düzenli kullanmalı, uyku saatleri düzenli olmalı, yemek öğünleri düzenli olmalı, düzenli egzersiz ve yürüyüş yapmalı, fazla kilo almamaya dikkat etmeli, sigara, kola, gazoz, alkol ve benzeri içeceklerden uzak durmalı gibi yaşam tarzı ile atakları daha az ve/veya daha hafif geçirebilirler. Ataksız ve sağlıklı yaşam dileğiyle.

   • adsiz

    16 Ocak 2016 at 14:40

    benim de kardeşim fmf hastası kardeşim daha on yaşında rabbim kimseye vermesin bu hastalığı cümlenize hayırlı şifalar kardeşim için dua edin lütfen daha çocuk

    • Sağlık Ocağım

     17 Ocak 2016 at 14:22

     – Akdeniz ateşi hastalığında ilk belirtiler genellikle çocukluk döneminde ortaya çıkabileceği gibi, 25-30’lu yaşlardan sonra da belirtiler ve şikayetler artmaya başlayarak hastalık teşhis edilebilir. Hastalığın kesin teşhisi üniversite hastaneleri gibi araştırma hastanelerinde genetik danışmanlık bölümünde ve romatoloji bölümünde yapılan tetkikler ve hastada görülen şikayetler ile konulur ve teşhis konulduktan sonra kolşisin ilacı düzenli kullanılır ise atakların seyri ve sıklığı daha az olur.

     – Bu hastalık ömür boyu süren ve ömür boyu kolşisin ilacının kullanılmasını gerektiren kalıtsal bir hastalıktır. Akdeniz ateşi hastalığında özellikle karın ağrıları için beslenme büyük önem taşır. Beslenme ne kadar düzenli ve sağlıklı olur ise karın ağrısı atakları o kadar hafif ve seyrek olmaktadır.

     – Çocukları bunu anlatmak tabi ki zor; ancak sağlıklı yaşam sürmesi için de bu önemli. Akdeniz ateşi hastaları mümkün olduğunca ev yemekleri ile öğün atlamadan düzenli beslenmeli, mümkün olduğunca böbrek hasarı oluşmaması için bol su içmeli, zararlı içeceklerden (kola, gazoz, meyveli maden suları, hazır meyve suları, aşırı çay gibi) kesinlikle uzak durmalıdır.

     – Akdeniz ateşi hastaları hazır gıdalardan (aşırı çikolata, gofret tarzı nişastalı gıdalar, fast food, ekmek arası, sokakta satılan besinler, turşular, salam, sucuk, sosis gibi salamura gıdalar, kızartmalar, aşırı yağlı ve tuzlu besinler gibi) besinlerden en az veya hiç tüketmemelidir. Akdeniz ateşi hastaları düzenli ve sağlıklı beslenme tarzına, düzenli egzersiz veya yürüyüş gibi hareketli yaşam tarzına, soğuklardan korunmaya, ayakları ve karın bölgesini sıcak tutmaya, aşırı kilo almamaya, aşırı uykusuz kalmamaya, düzenli uyuyup düzenli kalkmaya, en önemlisi de susuz kalmamaya dikkat ederler ve doktor kontrollerini düzenli takip ederler ise uzun yıllar normal yaşam sürebilirler. Kardeşinize ve size sağlıklı yaşam dieğiyle.

 11. dilan

  23 Ocak 2016 at 21:57

  bende efemef hastasıyım kolşisin kullanıyorum hiçbir fayda etmiyor hala ağrılarım var ne yapmam gerek yardım edin

 12. dilan

  23 Ocak 2016 at 21:58

  ya daha ben 13 yaşındayım bu ağrıları çekiyorum ya rabbi babamda vardı önce daha sonra bende de çıktı

  • Sağlık Ocağım

   24 Ocak 2016 at 14:44

   – Merhabar, Akdeniz ateşi hastalığı genetik geçişli bir hastalık olduğu için anneden veya babadan bu hastalık çocuklara geçer. Kolşisin ilacı Akdeniz ateşi hastalığını tedavi etmek için değil ataklara neden olan amiloidoz birikimini bir miktar da olsa azaltmak için fayda sağlar. Kolşisin ilacı doktorun önerdiği dozda ve hergün düzenli kullanılmalıdır. Kolşisin ilacı sadece ataklarda veya bir gün içip bir gün içilmediğinde hiç bir fayda sağlamaz. İlaç düzenli ve ömür boyu kullanım içindir. Doktorunuz bırakabilirsin demediği sürece ilaç düzenli içilmelidir.

   – Akdeniz ateşi hastalığı genellikle çocuk yaşlarda başlar. Bazı hastalarda 20’li yaşlardan sonra ataklar daha şiddetli hale geldiği için tanı gecikir ve daha geç tanısı konulur.

   – Akdeniz ateşi hastaları ilaçlarını düzenli kullansalar bile ataklar yine daha az şiddetli devam eder. Bu nedenle FMF hastaları öncelikle yaşam düzenini ve beslenme düzenini değiştirmelidir. Diyeceksin ben daha çocuğum; ancak sağlıklı yaşam tarzı ve beslenme tarzı zaten çocuk yaşlarda başlamalı.

   – Akdeniz ateşi hastaları mümkün olduğunca hazır besinlerden kaçınmalı ve ev yemekleri yemeye özen göstermelidir. Örneğin gaz yapacak kola, gazoz, meyveli maden suları, hazır meyve suları gibi içcekleri hayatından çıkarman gerekir. Ekmek arası dışarıda satılan ve içinde ne oduğunu bilmediğin besinlerden, Fast food tarzı yiyeceklerden, sucuk, salam, sosis ve benzeri salamura yiyeceklerden, kızartmalardan, aşırı hamur işi gıdalardan, aşırı gofret, bisküvi tarzı nişastalı gıdalardan mümkün olduğunca uzak durmak önemli.

   – Karın bölgeni aşırı sıkacak giysilerden, karnını üşütmekten, ayaklarını üşütmekten kaçınman gerek. Bu soğuk kış günlerinde karnını sıcak tutacak ve sıkmayacak bir korse benzeri sargı ile sararak karın bölgeni sıcak tutman ağrıları azaltabilir. Ayaklarını üşütmemen gerekir. Böbrekler işlevini korusun diye bol ılık su içmek gerekir. Aşırı kilo almamaya özen göstermek gerekir. Haftada en az 3-4 gün en az yarım saat düzenli yürüyüş yapmayı yaşam şekli haline getirmelisin. Kabız olmamak için sulu ve lifli besinler yemeye özen göstermelisin. Uykusuz kalmamaya ve düzenli yatıp kalkmaya özen göstermelisin. Ağrılar yine girebilir; ancak bu şekilde yaşam tarzını benimsersen hem ağrılar azalabilir hemde organların daha az hasar görür. Sağlıklı ve ataksız yaşam seninle olsun.

 13. merve

  26 Ocak 2016 at 01:32

  18 yasindayim ve FMF hastaligim ortaya çıktı ataklarımi çok ağır geçiriyorum karın ve kasık ağrısı oluyor bende daha ilacimi kullanmadim ve acillerde dikoloron buscopan hicbir ise yaramıyor haberiniz olsun benim gibi bosuna igne yemeyin ..allah butun hastalara acil şifalar versin.

 14. dilan

  26 Ocak 2016 at 15:57

  çok teşekürler yalnız hegün mide ağrısı çekiyorum artık bittim tükendim mide ağrısından peki mide ağrısı efemef hastalığından kaynaklanıyor olabilirimi
  CEVAPLA

  • Sağlık Ocağım

   26 Ocak 2016 at 21:59

   – Öncelikle tekarar merhaba, Akdeniz ateşi hastalığı bazı hastalarda genellikle sindirim sistemini daha çok etkilemektedir. Bağırsak sistemi genellikle gaz sorunları, kabızlık, bazı hastalarda ishal şeklinde etkilenir iken, mide gastrit, reflü, şişkinlik gibi sorunlar ile etkilenir. Mide ağrılarının başlıca etkeni akdeniz ateşi hastalığı olabilceği gibi, reflü ya da gastrit oluşmuş ise ağrılar buna bağlı olabilir.

   – Bu ağrılar kadınlarda adet dönemlerinde daha da şiddetlenebilir. Bu ağrılar için mutlaka bir gastroentroloji uzmanına baş vurmanızda faya var. Reflü veya gastrit var ise bunlara yönelik tedavi verebilir veya yediklerine dikkat etmen ile bu durum çözülebilir. Reflü hastalığı var ise herhangi bir şey yedikten sonra en az 2 saat yatmamaya özen göstermek gerekir. Ayrıca reflüyü şiddetlendiren yiyeceklerden kaçınmak gerekir. Daha önceki cevapta belirtilen zararlı yiyecekler reflüyü de şiddetlendiren yiyeceklerdir. Bu nedenle o gıdalardan uzak durmak önemli. Her şeyin daha iyi olması dileğiyle.

 15. dilan

  27 Ocak 2016 at 12:43

  teşekkürler peki midemde reflü var bunun için hangi yiyecekler yemeliyim hangilerini yememeliyim

 16. dilan

  27 Ocak 2016 at 16:44

  gerçekten artık mide ağrısından yerimde duramıyorum yardım edin

  • Sağlık Ocağım

   27 Ocak 2016 at 21:10

   – Tekrar merhaba, reflü var demşsin; ancak bunu doktora gitmeden bilmen veya emin olman zor. Mide ağrısı sadece reflü nedeni ile olmayabilir. Mide ağrısına neden olan başka faktörler de vardır.

   – Mide ağrısına neden olan faktörler arasında herhangi bir besine karşı alerjinin olması, stres, hormonsal nedenler, psikolojik nedenler, yersiz yeme alışkanlıkları, ağır yiyecekler tüketme, mideyi üşütme, uzun süre aç kalma, aşırı baharatlı yiyecekler, safra taşı hastalığı, ülser, gastrit, helikobakter plori denilen bakteriyel bir durum, kolit gibi başka etkenler de mide ağrısı yapabilir. Bunun nedenini öğrenmek için en kısa zamanda bir gastroentroloji uzmanına gitmeniz gerekir.

   – Aşırı yağlı besinler, bisküvi, çikolata, gofret tarzı besinler, fast food tarzı hazır gıdalar, turşular, ekşi, acı ve baharatlı besinler, aşırı çay ve kahve tüketme, portakal, limon, gazoz, kola, tarzı gazlı içecekler, çok fazla meyve yemek, soğan, sarımsak, ağrı kesici ilaçlar, antibiyotikler, yemek yedikten sonra yatmak, yemek yedikten sonra çok fazla eğilmek, yemek yedikten sonra spor yapmak gibi birçok neden reflüyü şiddetlendirebilir. Öncelikle doktora gitmeniz ve nedenin ne olduğunu bilmeniz gerekir. Akdeniz ateşi hastalığı tuttuğu bölgede iltihabi bir duruma neden olarak bu kadar yoğun ağrı yaşanmasına neden olmaktadır; ancak tuttuğu bu bölgede oluşan sorunun tedavisinin yapılması için o bölgeye ait bir uzmana baş vurmak ve oradaki sorunun tedavisin yapılması gerekir.

   – Yani akdeniz ateşi hastalığında bu tür sorunların takibi gereklidir. Bu nedenle bu hastalığı romatoloji bölümleri veya devlet hastanelerinde iç hastalıkları bölümü takip etmektedir. Boşuna gereksiz ağrı kesiciler kullanmamalısın. Bazen çok sancılı dönemlerde bir fincan ada çayı biraz rahatlama sağlayabilir. Fakat ada çayı günde bir fincandan fazla içilmemelidir. Ayrıca ada çayınının ayarı önemli olduğu için en iyisi hazır ada çaylarından almaktır. Fakat her hastada aynı etkiyi göstermeyebilir. Daha çok gençsin ve bu hastalık ile yaşamayı öğrenmen önemli. Daha önce de belirttiğim gibi ev yemekleri yemek ve zararlı yiyeceklerden uzak durmak çok önemli. Ayrıca her gün yeterli su içmek de önemli. Ağrılarının geçmesi dileğiyle.

 17. dilan

  28 Ocak 2016 at 12:17

  doktora başvurdum midemde ülser var ama bir türlü geçmiyor

  • Sağlık Ocağım

   28 Ocak 2016 at 20:58

   Tekrar merhaba, midede ülser demek midede yara var anlamına gelir. Fakat bu teşhisi gastroloji uzmanı mı koydu yoksa aile hekimi mi koydu buda önemli. Ayrıca ülsere neden olan bir sebep olmalı. Gastrit ya da helikobakter plori gibi bir durum midede yara oluşmasına neden olur. Eğer bir gastroentroloji uzmanına gitmediyseniz öncelikle bir gastroloğa gitmende fayda var. İyi olman dileğiyle.

 18. dilan

  29 Ocak 2016 at 11:13

  ne yapmam gerek

 19. dilan

  29 Ocak 2016 at 11:14

  teşekürler özel bağlar hastanesinde yaptım uzman doktor fakat gastrolojiye gitmedim

 20. dilan

  29 Ocak 2016 at 11:15

  neden olan da gastrit idi

  • Sağlık Ocağım

   29 Ocak 2016 at 13:36

   Tekrar merhaba, doktora gitmen iyi; ancak mide ve bağırsak sorunları için bir gastroentroloji uzmanına gitmek daha doğru olur. Burada yaşına uygun tetkikler istenerek gastritin neden araştırılır ve gastritin nedeni bir bakteri ise bu duruma göre ilaç verilir. En kısa zamanda bir gastroloğa gitmen daha doğru olur. Uygun tedaviyi ve uygu diyeti bu gibi durumlarda uzmanı olan doktordan almak daha doğru olur. Allah kolaylık versin.

 21. dilan

  30 Ocak 2016 at 10:54

  peki endoskopi yapma gibi bir durumları varmı

  • Sağlık Ocağım

   30 Ocak 2016 at 12:22

   Merhabalar, çocuk gastroentroloji uzmanı öncelikle şikayetlerini dinleyecektir ve eğer gerekir ise endoskopi tetkiki isteyebilir. Endoskopi yönteminde korkulacak bir şey yoktur. Endoskopi işlemi sırasında hafif anestezi yapılır ve yapılan işlem duyulmaz. Detaylı sindirim sistemi bilgileri için bazen gerekli bir yöntemdir. Tekrar geçmiş olsun.

 22. dilan

  31 Ocak 2016 at 13:25

  çok korkuyorum yani 13 yaşındayım ne gibi tetkikler yaparlar sizce lütfen yardım edin çünkü endoskopiden kokuyorum ve neler yapacakalarınıda bilmiyorum yardım edin

  • Sağlık Ocağım

   31 Ocak 2016 at 19:50

   Merhabalar, Gastroloji bölümünde muayene sonrası gerekir ise mide rahatsızlıkları için yapılabilecek en önemli tetkik endoskopik yöntem ile gastroskopi’dir. Gastroskopi yöntemi de endoskopik yöntem ile yapılan bir tetkiktir. Gastroskopi yapılırken genellikle önce anestezi yapılır ve hasta ne olduğunu hissetmez. Sonrasında birkaç gün boğazda hafif bir sızlama olabilir. Gastroskopi öncesi 12 saat süresince hiç bir şey yenilip içilmez. Bu nedenle biraz aç ve susuz kalınır sadece. Aç ve susuz kalma dışında korkulacak bir şey yok aslında. Gastroloji uzmanı belki önce ilaç tedavisi verir ve geçmez ise bu tetkiki isteyebilir. Fakat diğer doktorlar mide problemlerinde uzman olmadıkları için gerekli tedavi verilmeyebilir. Tekrar geçmiş olsun.

 23. dilan

  2 Şubat 2016 at 14:51

  Merhabalar, çok teşekkürler yani ilk gittiğim gibi endoskopi yapmazlar yani önce ilaç tedavisi ile ne olduğunu anlar sonra gerekirse yaparlar değilmi

  • Sağlık Ocağım

   2 Şubat 2016 at 17:29

   Merhaba, gastroloji doktoruna gittiğinde tabi ki önce şikayetlerini dinleyecektir. duruma göre ilaç tedavisi verebilir ya da hemen endoskopi tetkiki de isteyebilir; ancak endoskopi için randevu verilir. Endoskopi muayeneye gidildiğinde hemen yapılmaz.

 24. dilan

  3 Şubat 2016 at 13:46

  çok teşekkürler yardım ettiğiniz için peki karnımız acıkıncada midemiz ağrırmı çünkü yemek yiyorum bile her zaman midem bulanıyor

  • Sağlık Ocağım

   4 Şubat 2016 at 12:33

   – Tekrar merhaba, Özellikle reflü veya gastrit şikayeti oan kişilerde karnın acıkması mide ağrısı yapar. Bu nedele bu hastalara az ve sık yemek yeme önerilir. Okul çantanda besleyici ve doyurucu özelliği olan ara öğünler bulundurmakta fayda var. Sabah kahvaltısı ve öğle yemeği arasında mutlaka bardak yoğurtlardan veya havuç, muz gibi doyurucu bir besin yemek iyi gelir. Yine öğle yemeği ve akşam yemeği arasında benzer besinler yemek faydalı olur.

   – Fakat bu atıştırmalıkların bisküvi, gofret, çikolata tarzı besinler olmamasına dikkat etmelisin;çünkü bu besinler hem faydasız hemde reflüyü şiddetlendiren besinlerdir. Aç karnına direkt meyve yememelisin. aç karnına yenen meyveler asit oranını arttırır. Meyveyi yemeklerden bir saat sonra yemek ve çok aşırı yememek gerekir. Yediğin her şeyin ılık olması ve soğuk olmamasına dikkat etmen gerekir. Karnın çok fazla acıkması ağrının artmasına neden olur. İki saatte bir doyurucu ve sağlıklı atıştırmalıklar faydalı olur. Bunları annene de söylersen sana yardımcı olacaktır. sağlıklı yaşam dileğiyle.

 25. dilan

  4 Şubat 2016 at 15:14

  çok çok çok teşekkürler çok sağolun çok yardımcı oldunuz keşke sizinle yüzyüze görüşebilsem çünkü çok iyisiniz.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Konular

Üste Git